Acer Aspire A150L Netbook Windows 7 Performansı

Teknolojiyi yakından takip edenler bilir Windows 7 (Seven) yakın bir süre önce deneme sürümü olarak, Microsoft’ un sitesinden indirilebilir duruma gelmişti. Her ne kadar 10 bilgisayar kullanıcısından 6-7 si ista’ yı beğenmeselerde ben oldukça memnundum ve belkide bu yüzden Windows 7 gelişmelerini sadece göz ucuyla takip ediyordum. Esasında herzamanki Microsoft ürünlerinden biri olacağını düşünüyordum. Windows 7′ nin en büyük özelliği şüphesiz Vista’ nın cömertçe harcadığı kaynak kullanımı aza indirip çok daha performanslı çalışacağı vaadiydi. Geçmişten ders alan kullanıcı kesimi buna çok fazla kulak kabartmamıştır diye düşünüyorum çünkü geçmişte de benzeri söylentiler olmuş fakat sonu hep hüsranla bitmişti. Neyse daha uzatmadan konumuza gelelim. Daha önce kabaca bahsettiğim Acer One A150L netbooka (her nekadar bu isime Microsoft son günlerde fena taksada) bu işletim sistemini kurmup gerçekten verimlimi değilmiyi gözlemlemek istedim ve işe giriştim.

Windows 7 NetBook !Önce hemen Microsoft’ un sitesine girip Windows 7‘ nin iso halindeki kurulum dvd sini indirdim. Hemen şunu söylileyim yaklaşık 6-7 aydır kullandığım Acer netbookda bazı sıkıntılar vardı. Bunların başını sesin az çıkması ve özellikle kablosuz ağ bağlantısındaki dengesizlikler çekiyordu. Esasında vakit ayırıpta bir türlü güncel driver kurmak veya işletim sistemini yeniden kurmak gibi durumlarada yönelemedim. Harici bir dvd rom la kurulum işlemine başladım. Yaklaşık 20~25 dakika gibi bir zamanda işletim sistemi kuruldu. Hemen tanımadığı sürücü varmı diye baktığımda herşeyi tanımış ve adeta uçan bir notebook hissi vermişti. Windows 7′ nin özelliklerini kurcalamadan, Adobe-Reader, Flash Player, Winamp, Winrar gibi olmazsa olmaz programları indirdim ve yükledim. Bunları yaparken wirelessden bağlı olduğumu farkettim, resmen zevkten öldüm çünkü daha demin problemler yaşadığım internet bağlantısında artık en ufak sıkıntı yoktu. Facebook’ a girdim bir kaç video oynattım, ses seviyesi ve kaliteside ciddi anlamda düzelmişti. İşletim sisteminin ufak tefek güncellemerinide yaptıktan sonra, artık zamanı gelmişti deyip üzerine Visual Studio 2008, Mssql 2005, Photoshop ve Front Page’ yi yükledim. Ciddi anlamda inanılmaz çalışıyorlardı, bir kaç projeyi VS ye atıp denediğimde performansın çok çok iyi olduğunu gördüm. Yani sağa sola giderken çok rahat peşinize getirip iş yapabilirsiniz. Bu noktada Microsoft’ un neden NETbook ifadesine kafayı taktığını anlıyorsunuz. Sadece 1024*768 çözünürlük den dolayı ilk başlarda kullanım sıkıntısı yaşıyorsunuz ama bu çözünürlüğe alışmanız hemencek gerçekleşiyor.

Sonuç olarak bu kadarını beklemiyordum. Böylesine düşük bir sistemde böyle güzel çalışan bir işletim sistemi şaşılacak bir olay. Aklıma gelmişken işletim sistemiyle gelen Media Center’ a da sağlıklı bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Windows 7′ nin detaylarını açıkcası hiç incelemedim ve merak etmedim amacım sadece düşük sistemlerdeki performansını gözlemlemekti, nitekimde amacıma ulaştım. Hiç düşünmeden netbooklarınıza Windows 7′ i kurabilir ve keyifli bir şekilde kullanabilirsiniz.(Fotoğraf makinem arıza yaptığı için cep telefonumla fotoğrafları çektim, yarın işe gider gitmez ekliyeceğim ;)) Herkese güzel günler diliyorum..