Açıköğretim maceram

Her anne babanın yaptığı gibi banada anne babam oğlum oku oğlum ders çalış nasihatlarında oldukça fazla bulundu fakat ne var ki her zaman bunları kulak arkası ettim. Şuanki aklım o zaman olsaydı keşke diyorum ama böyle bir şeyin olması malesef mümkün değil. Benimle aynı durumda olan yiğenlerimi karşıma alıp, bırakın bilgisayarı oyunu felan ders çalışın adam gibi bir üniversite okuyun diyorum, sanki ben dinledimde büyüklerimi onların da beni dinlemesini bekliyorum, pehhh !!

İnsan birşeyin değerini kaybedince o kadar çok iyi anlıyor ki, hayat anladığına bile pişman ediyor. Gel zaman git zaman geçde olsa aklım başıma geldi, bunu sağlayanlardan Allah razı olsun.

Sağolsun Mehmet kardeşim işe ciddi anlamda el attı ve önce üniversite sınavına çalıştırdı sonrasın da Açık Öğretim Fakültesinde Çalışma Ekonomisi bölümüne adeta beni yerleştirdi. Üçüncü sene geride kalırken haleda ilk senede olduğu gibi benle ilgileniyor ve ders çalıştırıyor, onun tabiriyle 4 de 4 yapıp Allah’ ın izniyle okulu bitirip, diplomayı alacağız.

Kime sorarsanız sorun çalışırken ders çalışmak çok zordur. Hele bir de evliyseniz apayrı bir zordur. Eğer bir eliniz yağda bir eliniz baldayken, zamanında bu vazifenizi yerine getirmemişseniz, bu zorlukları ağzınıza bile alamazsınız çünkü siz gezip tozarken yaşdaşlarınız kafa patlatıp okul okuyorlardı ! Demek ki neymiş apocuğum sabahlara kadar Counter Strike oynarsan yada bisiklet ile gezersen bunun acısı gün geliyormuş çok güzel çıkıyormuş, sonra da seni ne frag sayın nede ön kaldırarak rampa aşağı indiğin bisikletin kurtaramıyormuş. Eminim bunları sadece ben değil benim gibi yüzlerce insan yaşıyordur. Evet çalışırken ders çalışmak çok zor, heleki işinizi beyninizle icra ediyorsanız bu çok daha zor :S Akşam eve geldiğinizde çoğu zaman yorgunluktan gözleriniz açılmıyor fakat yapacak çok fazla birşey yok, ya bu deveyi güdeceğiz yada bu diyardan gideceğiz ! deyip okumaya başlıyorsunuz. Ama şuna inanın eğer gerçekten yapmak istiyorsanız ve elinizden geleni yapıyorsanız Allah size her zaman yardımcı oluyor.

Genç arkadaşlarıma tekrar sesleniyorum, herşeyin yeri ve zamanı var, okul zamanı okul, oyun zamanı oyun, gezmek zamanı gezmek. Ay ne kadar itici bir cümle değil mi ? Malesef bu bir hayat kuralı, kurallara uymazsanız, hem siz hemde aileniz çok üzülür.

Bir sonraki yazımda aöf sınavlarına nasıl çalışmamız gerektiğini elde edindiğim tecrübeler doğrultusunda sizlerle paylaşacağım. Gençler dediklerimi sakın ha unutmayın ! :)