Aklım var ama fikrim yok

Hemen hemen her şehrin, her mahallenin bir delisi, deli demek yanlış olabilir yandım akıllısı vardır diyelim. Her birininde çok enteresan hikayesi vardır. Bazen, problemli olan onlar mı yoksa biz miyiz diye sordururlar bize..

Çok sevdiğim bir insan olan Ali Kemal abim bir gün bir şey anlatmıştı..

Bir gün kahvede kağıt oynuyorlarmış, mahallelerinde ki yandım akıllı insan kahveden içeri girmiş ve bunları izlemeye başlamış. Kolay kolay konuşmazmış, durmuş durmuş durmuş ve demiş ki, “aslında benim aklım var ama fikrim yok, bu yüzden konuşmuyorum.” Ali Kemal abim diyor ki donduk kaldık, kimse çıtını çıkartamadı..

Bu olayı, bazı olaylar karşısında sürekli  hatırlarım ve insanlarla paylaşırım.

Günümüzde sosyal ağlar diye bir gerçek var. Eskiden bilgisayar alan insanlar msn messenger için bilgisayar alırdı, şimdilerde ise sosyal ağlar için telefon alır oldular, olduk. Durum böyle olunca, üretilen bilginin kalitesi ve olaylar karşısında ki tepkiler garip bir durum aldı.

Sosyal ağlar, aklı olup da fikri olmayan insanlar için bulunmaz bir ortam durumunda. Nede olsa akarı yok, tutarı yok, özellikle Twitter’ da yazıyorsun ve bir süre sonra kayboluyor. Hâl böyle olunca, mermiler 20 yıldır haznede beklediğinden, taramalı tüfek edasıyla atışa geçiliyor. Ona da laf sokayım buna da laf sokayım, dur birde şuradan da koyayım derken işin cılkı çıkıyor.

Bu yazıyı yazmama sebep olan olay ise son yaşanan internet yasakları ve Vimeo ya erişimin yasaklanması. Yasak doğrudur yanlıştır ayrı konu. Gözlemlediğim kadarıyla hayatında ilk kez Vimeo’ yu duymasına rağmen, sanki sabahtan akşama kadar bu siteden faydalanan, ticari ilişkileri varmış edesıyla yakınan insanların varlığıydı. Bu, bir şey olsada tepki versem hastalığının adı nedir bilmiyorum ama her geçen gün daha da can sıkıcı bir hâl alıyor. Sosyal ağlarda ki bilgi kirliliğinin en büyük sebebinin de bu durum olduğunu düşünüyorum. Bende yazayım, beni de takip edin, bir hesap yetmez 3 tane daha açayım, la parayla takipçi almak neyin kafası?

Sonuç olarak, her geçen gün internet neresinden bakarsanız bakın çöplüğe dönüyor. Ben ne anlatıyorum arkadaş, koskoca dünyanın anasını belledik lan biz, internet nedir, internet kim lan :D Allah Google’ a güç kuvvet versin. Böyle giderse sonuçlarında ki kaliteyi mumla arayacağız. Yada aradığımız sonuçların içinde arama yapan şeyin içinde arama yapan diye giden saçma sapan bir döngüde boğulup gideceğiz.

Aslında konuyla çok alakası yok ama yazayımda içimde kalmasın. Bazı sivri zekalı insanlar var, kaba tabirle zevki işlerin döndüğü ağlardan takibi bırakıyorlar fakat iş için olan, yeri geldiğinde referans niteliği taşıyacak ağlardan takipten çıkmıyorlar. La ne manyak adamsınız, size neremle güldüğümü çok iyi biliyorsunuz. 100 yaşına gittiniz halen daha yağmurlardan bahsediyorsunuz bırakın bu ayakları ve yağdıra biliyorsanız yağmuru yağdırın. Ha birde sürekli yüzümün güldüğüne bakmayın, bir kulağımın arkası var gıdıklanmayan.

Neyse ya dünya düz, yer çekimi yok, aya kimse gitmedi öptüm bye ^_^