apoStyLEE.com .NET

Çok geniş bir derya olan .net platformunda ilk sitemi yapmayı başardım. Tasarımda tarayıcılar arasında uyumsuzluk olabilir ama çok önemli bir ayrıntı değil, çünki amacım asp.net ile neler yapabiliyorumu görmekti amacım. Yaptığım sayfamda kullandığım metodları ve öğrendiklerimi sıralayayım. Haa unutmadan dil olarak C# kullanıyorum.

  1. MasterPage: MasterPage alışık olduğum birşey değildi fakat epeyce alıştım diyebilirim. MasterPage den diğer sayfalardaki nesnelere erişip istediğim gibi düzenledim. Bakınız arama kısmı.
  2. DataList: DataList, GridView e göre çok daha özelliksiz olan nesnemizin adı. Veriler bu nesne içerisinde listeleniyor. Azcık CSS bilgisiyle istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Ben şahsen çok sevdim bunu delikanlı bir arkadaş :)
  3. Sayfalama: GridView de yok yok gerçekten sırf özellik olan bir nesne fakat DataList te sayfalama yapmak için birazcık kod yazmanız gerekiyor. ASP.NET e başlamak için gerçekten çok iyi bir idman oluyor. Bu adresten http://www.kariyervideo.com/VideoAciklama.asp?id=414 sayfalama işleminin videosunu izleyebilirsiniz. Yeri gelmişken http://www.kariyervideo.com/ adresindeki asp.net ile ilgili tüm videoları izlemenizi şiddetle tavsiye ederim, gerçekten mükemmel anlatımlar var. Emeği geçen ağabeylerime sonsuz sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
  4. ASP.NET Ajax: Kendimi bu konuya sokmamak için epeyce direndim fakat en sonunda bu nimetede göz atmaktan kendimi alı koyamadım. Sayfadaki Tab menüyü bu şekilde yaptım. Ciddi anlamda Asp.Net süper bir niğmet, tü tü tü Maşallah nazar değmez inşallah..
  5. Yazıları kategorilendirme arama gibi direk Sql bilgisiyle yapılan işlemleri saymıyorum. Olayın mantığını azcık kapıp ve az da sql bilgisine sahipseniz rahatlıkça yapabileceğiniz işlemler.

Benim gibi yeni başlayan arkadaşlar için bir kaç eklemeden sonra bu scripti yayınlayacağım. Sırada yönetici paneli var, tabi bunları ne zaman yapacaz, boş zamanlarımızda ;)