ASP ile veriyi olduğu yerde düzenleyin (Instantedit)..

Belki başlık biraz alakasız oldu ama aklıma bu olaya verecek Türkçe bir isim gelmedi. Bir veriyi düzenlemek için ya yeni bir pencere açtıyoruz veya olduğu sayfayı yeninden düzenleyip düzenleme formunu kullanıcıya sunuyoruz. Genellikle yorucu bir işlem olan bu olayı gösterecek olduğum şekilde rahatça ve oldukça şık bir şekilde halledebilirsiniz. Bir çok kullanım alanına sahip olan bu scriptin orjinal sayfası Burası fakat herzamanki gibi PHP :D burda ASP versiyonuna çevrilmiş hali var. Çalışır halini ise buradan indirebilirsiniz..

Default.asp

<script type="text/javascript" src="instantedit.js"></script><span id="id degeri" class="editText">icerik icerik icerik</span>

Update.asp

Response.CacheControl = "no-cache"
Response.AddHeader "Pragma", "no-cache"
id=Request.QueryString("fieldname")	' gelen id miz..
veri=Request.QueryString("content")	' gelen verimiz..

'-------------------------- verileri veritabanına kayıt edeceksek
'Set Rs = Server.CreateObject("AdoDb.RecordSet")
'Sql = "Select * from Tablo_Adi" 'eğer koşul belirteceksek cümlemizi - Select * from Tablo_Adi where alan_adi = '"&amp;id&amp;"' - şeklinde düzenlememiz yeterli olacaktır.
'rs.open sql,baglantimiz,1,3
'	rs.addnew
'		rs("alanadi")=veri
'	rs.Update
'----------------------------------------------------------------

Response.Write veri
 • Harun Karadag

  recorset i hiç kullanmadan windows abimizi üzmeden :)) de halledebiliriz. madem bir conn olayı var ve sql kullanıyoruz.

  verimiz = “nereden alırsak alalım”
  SQL = “INSERT INTO tabloadi SET kolonadi = ‘”& verimiz &”‘”
  Conn.Execute (SQL)

  :)
  Siz daha annenizin Accesini mi kullanıyorsunuz :S

 • Harun KARADAG

  Az önceki EKLEMEK içindi. Burada düzenleme denmiş ama ekleme yapılmış??

  yine recorset e ihtiyacımız yok. ADODB.Connection yeterli

  Cümlemizde de pek değişiklik yok. INSERT yerine UPDATE kullanıyoruz

  SQL = “UPDATE tabloadimiz SET konoadimiz = ‘”& Verimiz &”‘ ”

  VB dilini seviyorum. Doğa olarak Asp yi. keşke vb08 09 vs sürümlerine visual studio adini vermeselerdi. VB dili ile neredeyse uzaktan yakindan alaka birakmamışlar ve bi yıgın kod kalabalıgı var. sanırım MS delphicilere göz dikmiş bu seferde. baktı SUN system in javasıyla baş edemeyecek. BORLAND ile uğraşayım dedi. beni biraz gıcık etti anlayacağınız. yıllardır VB de combo yazarken sonuna neden bir box eklemişler anlamıyorum ( vb uygulamalarında varsayılan nesne isimlerinde ) yılların Caption unun Text yapmışlar :S
  Delphi bilenler tabi yabancılık çekmezler ve şu geçer içlerinden “Hımmm. kolaymış yaa “. Peki visual basic kullanıcıları ne diyor ” öffff. bu ne ya. en basit kodlar bile değişmiş”

  .net esnek mesnekte değil bence . java ile yamanmış bir dile yeni bir dil denmez ki. AJAX niye icad oldu o zaman ???

  Performans yerlerde sürünüyo?. merak ediyorum. ram düşmanı , performans düşmanı esneklik diye göz göre göre yalan söyleyen bir dil niye piyasada dolaşıyor ???

 • http://sa apoStyLEE

  Aradan tam 1 yıl geçmiş, sizinde fark ettiğiniz üzere düzenleme demişim altta rs.addnew kullanmışım, tamamen hata. Kullanacak arkadaşlar rs.addnew ifadesini silerlerse düzenleme işlemi olacaktır. Record Set olayına gelince, sonuna kadar haklısınız, zamanında çok çektim(k) bundan fakat burada ki suç bence bizim asp yi öğrenme şeklimizden, kaynak kıtlığından ileri geliyordu, şükürler olsun ki .net e yumuşak bir geçiş yaptım. Java ile AJAX arasında ki bağı da açıkçası kuramadım :) Ajax için söylediğiniz performans düşmanı ifadesi de sanırım biraz abartı olmuş. Eğer böyle olsaydı Google, Yahoo, Facebook gibi internetin önde gelenleri ve benzeri büyük firmalar bu yöntemi kullanmazlardı. Yöntem diyorum çünkü Ajax bir programlama dili değil bir programlama yöntemidir. Güzel yorumlarınız için tekrardan teşekkürler.

 • http://www.ruyalim.net Fatih

  Teşekkürler

 • http://www.aksekim.com mustafa

  Bilgi ve paylaşım için teşekkürler

 • http://www.modulexsoft.com Harun KARADAĞ

  Öncelikle Eleştirim MS ye. kesinlikle Yanlış anlama olmasın:)) . Delphi de bi yere takıldım (herzamanki gibi) google da ararken eski mesajım çıktı karşıma. bi okuyayım dedim. “Ajax için söylediğiniz performans düşmanı ” kelimesine takıldım. ben ajax a performans düşmanı demediki?. bir yanlış anlama olmuş . Ben .net , MSSQL2000 Üstü veritabanları için söyledim. yoksa ajax bende kullanıyorum. ajax konusunda da “yeterli Olsaydı vb.net ajax a ihtiyac duyulmazdı” demek istemiştim. Neyi düzgün yapıyor ki ? dedimya java ile aşık atmak için .net i çıkardı. 50 kb lık exeyi çalıştırmak için 300 mb lık netframework yüklemek gerekiyor :)) Komedi mi trajedi mi bilmem orasını :)) . Aradan kaç yıl geçti daha ısınamadımda alışamadımda kullanmayacağımda. vb6 ya devam. Hocam derdi. “Kötü Progralama dili yoktur. Kötü Programcı vardır”. Ha 6nın eksiği yok mu. var. yazıyorum apilerimi classlarımı . userkontrollerimi hallediyorum. MS zaten ne yaparsa yapılmışları bünyesine alarak yapıyor. şimdi .net programlarında yıgınla ajax kod var. zaten her çıkarttığı işletim sistemindeki görselliği ve efektleride de ondan 1 – 2 yıl önce çıkmış linux versiyonlarından araklamıyor mu :))