ASP Split Kullanımı..

Merhabalar efendim, kabaca split fonksiyonunun kullanımını örneklemeye çalışacağım.. Split kelime anlamı olarak bölünme, parçalama vari bir anlama geliyor. Örneğin; deneme1,kitap,defter gibi bir veriden sadece “deneme1” “kitap” “defter” kelimelerini çekip kullanmak istiyoruz. Burada ihtiyacımız olan fonksiyon split !

gelenveri = "deneme1,kitap,defter"
gelenveriParcala = Split(gelenveri,",")
Response.Write gelenveriParcala(0) &"
" 'deneme1
Response.Write gelenveriParcala(1) &"
" 'kitap
Response.Write gelenveriParcala(2) &"
" 'defter

Genellikle split fonksiyonun yanında Ubound da kullanılır. Ubound split ile parçaladığımız verinin adetini sayar. Örneğin;

>gelenveri = "deneme1,kitap,defter"
gelenveriParcala = Split(gelenveri,",")
gelenveriAdeti = Ubound(gelenveriParcala)
 for i = 0 to gelenveriAdeti
  Response.Write gelenveriParcala(i) &"
"
 next

Split i kullanabileceğimiz oldukça fazla yer var. Örneğin selectbox (açılır menü)  ile veri göndereceğimiz zaman value sine sadece bir değer atayabiliriz. Mesala value=”deneme,dede,börtü,böcek” gibi.. Ben örneklerde , kullandım illa virgül kullanacaksınız diye bir şart yok. a karakteride olur / karakteride olur ne isterseniz onu kullanabilirsiniz. Başka bir yazıda görüşmek üzere hoşçakalın..

 • ismail demirtaş

  merhaba
  bu verilen kodları nereye yazıacaz nasıl kullnacaz. acaba bunula da ilgili bilgi verme şansınız varmı

  teşekkürler

 • http://as apoStyLEE

  Merhaba, direk asp sayfanızın içerisine yazabilirsiniz. Sonrasında gelenveri değişkeninin karşısına split edeceğiniz veriyi girebilirsiniz, eğer veri form dan geliyorsa request.form, adres satırından geliyorsa request.querystring ile ilgili veriyi alabilirsiniz.

 • http://www.sarginforum.com bahamen

  üstadım selamlar.. bu kadarmı güzel anlatılır fonksiyonlar. emeğine, aklına beynine sağlık. siteyi de yenilemişsin süper olmuş.. acımadan yazayım dedim :D hoşçakal sevgiler..

  (maxiasp üyesi)

 • http://a apoStyLEE

  İlgi alakanıza teşekkür ederim. Sevgiler, saygılar..