Biri Twitter mı dedi ?

İnternet kullanan 100 kişiye Twitter diye bir şey duydunmu diye sorun 95 tanesi duymuştur. Bu 95 kişiye ne işe yaradığını biliyor musun diye sorun, 90 tanesi anlamsız birşey olduğunu söyler, hatta kullananlara akıl sır erdiremez. Çok enteresandır ki bu 90 kişinin Twitter hesabı vardır ve çok sık olmasa da kullanır. Açık konuşmak gerekirse bende Twitter’ ı çok eleştiriyordum. Arkadaş insan niye öyle bir platformda bir şeyler yazma hissi duyar ki ?

Kim ne derse desin eğer bir yere milyonlarca insan üye olup kullanıyorsa demek ki bu proje çok zekice düşünülmüş, çok başarılı bir projedir. Haa şu da var acaba Twitter’ ın arkasında kim var ? Nasıl oluyor da bir anda tüm dünyada çok hızlı bir şekilde yayıla biliyor ? Yazılı ve görsel medyada sürekli dolaylı olarak reklamı yapılıyor. GSM operatörleri bile reklamlarında bu ve benzeri markalara yer verip reklamlarını yapıyor. Çok enteresan yahu, şunu düşünüyorum, bu tarz bir Türk girişimi kendiliğinden CNN e haber olabilir mi ? Bazen sohbet ederken konuşuyoruz, “Arkadaş adam sitemden bana mesaj yollamaya çekiniyor ama FaceBook veya Twitter gibi yerlerden hiç çekinmeden içinden gelenleri yazabiliyor.” Bu nasıl oluyor ? Apostylee için Facebook’ da sayfa açtım, gelen mesajların biri bin para, neden şimdiye kadar bu insanlar bana mail adresimden ulaşmıyordu ? İletişim kurmak için illa sosyal ağ denilen mecralarımı kullanmak gerekiyor ? Bu soruların cevaplarını bilmiyorum.

Tüm bunlardan anladığım şu ki bu girişimleri yapanlar tek kelimeyle insan sarrafı ve insan psikolojisinden son derece iyi anlayan, herkesimden insana hitap etmesini bilen, son derece zeki insanlar. Yani burada web teknolojisiymiş, sunucu teknolojisiymiş bunlar işin teferruat kısmı, bu adamlar herşeyden önce insan teknolojisinden iyi anlıyor ;)

 • http://emreordukaya.com Emre ORDUKAYA

  Dostum güzel bir konuya parmak basmışsın. Fakat ben bu tarz platformları kullanan ve takip eden birisi olarak Twitter ın yaklaşık olarak 4,5 senelik bir geçmişi olduğunu biliyorum. Bu da bir anda ünlenmediğini gösteriyor. Lakin Facebookun da bu tarz bir gelişim aşamasından geçtiğini biliyorum. Ancak bu projelerin değerli olan kısmı kod kısmı değil tamamen CEO kısmı düşüncene tamamiyle katılıyorum.
  Bu arada kafamda bu tarz bir proje var, kodlama kısmı ile ilgilenirsen görüşebiliriz.
  Kolay Gelsin…

  • apoStyLEE

   Teşekkür ederim, şahsım olarak değilde çalıştığım firma olarak yazılım kısmıyla ilgili görüşebiliriz.