EF Power Tools CTP1 Hazır !

Code-first bir model oluşturduğumuzda modeli görsel olarak göremediğimiz için, model büyüdükçe neyin ne olduğunu görsel olarak görme ihtiyacı duyabiliyoruz. Yada model üzerinde tartışacağımız, analiz edeceğimiz zaman, görsellik önem kazanıyor. Bunun için Ef Power Tools adında bir araç kullanıma sunuldu. Eklentiyi buradan indirip kurabilirsiniz.

Eklentiyi kurduktan sonra Models klasörü içinde ki herhangi bir class a sağ tıkladığımızda açılan menüye Entity Framework seçeneğinin geldiğini görüyoruz.


Context’ imizin bulunduğu class a sağ tıklayıp Entity Framework / View Entity Data Model seçeneğine tıklarsak, modelimize ait diyagram aşağıdaki gibi oluşacaktır. Bu diyagram üzerinde değişiklik yapamıyoruz, (read-only) sadece görsel olarak classları ve ilişkileri görebiliyoruz. View Entity Data Model XML seçeneğine tıklarsak xml çıktısı olarak modelimizi görebiliyoruz.

View Entity Data Model DDL SQL seçeneğine tıklarsak, modelimizin oluşturacağı veritabanının sql kodlarını görebiliyoruz.

Optimize Entity Data Model seçeneği ise verileri listeleme (Select) işlemleri için gerekli olan sql cümlelerini direk olarak tanımlıyor, yani entity framework un her seferinde oluştruğuduğu sql cümlelerini bir kere oluşturuyor. Böylece listeleme işlemleri daha performanslı çalışıyor. Henüz denemedim, sadece böyle yorumladım :) Bu olay ne kadar kullanışlı, ne kadar gerekli gibi soruların cevaplarını ilerleyen günlerde göreceğiz..

Eğer entity framewok ile ilk baştan beri uğraşıyorsanız geçmişe yolculuk yaptığınızdan eminim. Geldik geldik geldik ve başa döndük :) Bence code-first model için çok gerekli olan bir araçtı ve amacına uygun sadelikte ve özelliklerde olmuş. Ef ile ilgili gelişmeleri merakla bekliyor ve takip etmeye devam ediyoruz.