güvenlik güvenlik nedir bu güvenlik ? bölüm 1 (trojanlar)

Bilgisayar ve internet kullanıcılarının artmasıyla bilinçsiz kullanıcıların zaaflarından faydalanıp bilgisayarlarındaki dosyalarını bozmak yada şifrelerini çalmak gibi eylemler son zamanlarda çığ gibi büyüyerek devam eden adeta bir sektör halini aldı. Hergeçen gün yeni bir strateji belirleyen kötü niyetli insanlardan korunmak gerçekten dikkat ve sabır istiyor tabiki ek yazılımlarda. Peki nedir bunlar? Bilmiyorum bizim ülkemizdemi böyle ama bir tıklama çılgınlığıdır gidiyor. Önümüze gelen her bannere her linke her resme kısacası tıklanabilecek herşeye amaçsızca tıklıyoruz. Peki neden tıklıyoruz? Bu sorunun bir sürü nedeni yok. Nedenlerin başında MP3 indirmek yada VİDEO indirmek geliyor. Özellikle internetin hızlanması ve ucuzlamasıyla birlikte bu tarz dosyaların indirilmesi bir nevi moda oldu. Zihniyet ise malesef ve malesef şu; madem var, madem sabit para ödüyorum neden indirmeyeyim.. Peki bukadar insan indiriyor hepsinemi virüs yada trojan bulaşıyor? Tabiki hayır genellikle www.google.com a girip xxx mp3 yazarak çıkan listedeki herhangi bir linke tıklayarak daha sonrasında açılan sayfada beliren onu yükleyin bunu yükleyin mp3 indirin tarzındaki linklere tıklarsanız malesef bir kaç dakika sonra şikayetiniz aynen bu şekilde olur. “İnternete giremiyorum, girsem bile sürekli acayip siteler açılıyor. Bilgisayarım acayip yavaşladı nerdeyse hiç bir şey yapmıyor vb..” Bu arada kesinlikle İnternetten mp3 indirmeyi kınıyoruz çünki insanların emekleri 3~4 dakika kadar kısa ve zahmetsiz değil. Yine son zamanlarda moda olan paylaşım programlarıda bu tarz olayların olmasına önemli ölçüde arttırıyor. Şöyle bir soru sorabilirsiniz. Benim bilgisayarımda virüs programı var işi ne bulsun silsin. Bende ozaman şöyle bir soru sorarım size virüs programınızın yapılandırılması ne kadar doğru ve virüs programınızın verdiği uyarıları nekadar dinliyor ve uyuyorsunuz? Unutmayınki herşeyin bir yolu yordamı kuralı vardır. 

Kimileride gülüyordur abi girerse girsin virüs C,D diye ikiye bölmüşüm önemli veriler D’de virüs girince 10 dakikada format atıp kurtuluyorum tüm dertlerimden. Bu tip kullanıcılar gerçek bir virüsle karşılaşmamış insanlardır. Bu tarz insanlar zaman zaman getiriyor bilgisayarını ve ekliyor yedeklerimi alın ve formatlayın çok gördük çok önemli verilerin virüsler tarafından bozulduğunu yada yıllar boyu arşivlediğiniz resimlerin sadece yarılarının görüntülenip diğer yarılarının görüntülenemediğini. Unutmayınki Virüslerin asıl amacı bir şekilde bilgisayarınıza zarar vermektir bu zararda genellikle sık kullanılan dosya formatları olan doc,xls,mp3,mpeg,zip,rar,exe vb.. dosyalarıdır.

Halbuki yukarda yazdıklarımla karşılaşmamak için sadece yukarda

da belirttiğim gibi dikkatli ve sabırlı bir internet gezintisi yetip artıyor bile. İnanın virüs programı dahi kullanmanıza gerek yok. Bazı şeyleri alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor. Özellikle kursörünüz bir linkin üzerindeyken gözünüz bir yandanda durum çubuğunda olursa gideceğiniz adresi önceden anlayabilirsiniz. Yani linkin diğer ucunda bir exe mi var yoksa gerçekten aradığınız dosyamı. Bence birinci kural bu ikinci kural ise indirdiğiniz zipli(sıkıştırılmış) bir dosyayı açar açmaz içindekine tıklamayın bir düşünün ben ne indirmiştim. Bir mp3 mü yoksa bir resimmi eğerki bu iki dosya formatı türünden birşey indirmişseniz içeriğin kesinlikle .exe olmaması gerekir eğer .exe ise tereddüt etmeden o dosyayı silin. Zaten genellikle bu tarz dosyalar tahmin ettiğinizden çok daha kısa bir zamanda indirilir bu bile bir şüphe unusurudur. Ne olduğu belli olmayan banner yada benzeri reklam unsuru olan nesnelerden kursörünüzü uzak tutun unutmayınki herzaman tıklamak gerekmez üzerine gitmeniz dahi sizi tuzağa yönlendirebilir. Google da arama yaptığınızda çıkan sonuçların özet kısmına bir göz atın eğer aradığınız içeriği doğrulayan bir özet varsa linke tıklayın. Bilmediğiniz adreslerden gelen mailleri açmayın özellikle dosya ekiyle birlikte gelen mailleri bir an bile düşünmeden silin. Eğer virüs programı kullanıyorsanız otomatik güncelleştirme özelliği açık olsun bu işletim sisteminiz içinde geçerlidir. Virüs programınızın ayarlarını iyi yapın. Örneğin yüksek seviyeli tehditleri bana sormadan yoket gibi… Bu yazdıklarıma uyduğunuz takdirde güvenin bana problemleriniz %95 oranında azalacaktır %5′lik kısıma ise yapacak bişiy yok desek yeridir.