iPhone 3G ios4 den 3.1.2 ye dönüş ve yaşadıklarım

İnsan neden ios4 den daha düşük bir versiyona geçmek ister diye sorulabilir. Cevap ios4 iphone 3g de çok ama çok yavaş çalışıyor ve  sanıyorum ki bu sebepden dolayı şarz çok az gidiyor. İlk başlarda sabrediyor insan ama bir süre sonra işgenceye dönüyor olay, bundan dolayı ios4 e veda ediyoruz.

ios4 den 3.1.2 ye  dönmek son derece basit. İlk önce 3.1.2 yi indiriyoruz. Burada ki arşivi kullanabilirsiniz. Sonrasın da telefonunuzu restore modunda açıp itunes dan shift tuşuna basarak indirdiğiniz 3.1.2 yazılımını gösteriyorsunuz. Kurulum normal bir şekilde başlıyor, en sonunda 1015 numaralı hatayı alıyorsunuz fakat sistem kurulmuş oluyor. Sonrasında jailbreak için blackra1n i indirip çalıştırıyoruz. Eğer bu sırada ASL.dll hatası alırsanız C:\Program Files\Common Files\Apple\Apple Application Support konumundaki ASL.dll yi sürükleyip blackra1n.exe üzerine bırakın. İşlem tamamlanırken telefonunuzun ekranında blackra1n i yazan arkadaşın fotoğrafını göreceksiniz. Telefon yeniden başladıktan sonra acil arama ekranının geçildiğini ve menünün geldiğini göreceksiniz. Telefonunuzdan wireless aracılığıyla internete bağlandıktan sonra blackra1n simgesine tıklayıp cydia yı kurun. Şimdi sırada unclock işlemini yapmak kalıyor. Burada detaylı bir anlatım bulunuyor. ios4 yüklerken baseband versiyonumuz muhtemelen 05.13.04 olmuştur bundan dolayı bizim derdimize derman olacak uygulama ultrasn0w. Programı indirmek için cydia sourcesine repo666.ultrasn0w.com adresini ekliyoruz. Sonrasında ultrasn0w u çalıştırıp telefonumuzun sim kilidini kırıyoruz. Her şey bu kadar. ios4 yedekleri 3.1.2 de çalışmıyor !

Benim için her şey bu kadar değilmiş, telefonumu 3.1.2 versiyonuna düşürdükten sonra acayip acayip sıkıntılar yaşamaya başladım. Tamam telefonun performansı iyi güzel ama konuşamadıktan sonra yemişim hızı. Bazen 3-5 saniyede bazen 5-10 dakika sonra içerisinde görüşme esnasında karşı tarafın sesi kesiliyor. Ekrana baktığımda konuşma süresi ilerliyor fakat ne ben nede karşı taraf sesleri duymuyor. Dedim belki edge den kaynaklı bir durumdur onuda kapadım yok sıkıntı aynen devam ediyor. Sonrasında hatlarla ilgili bir problem olduğunu öğrendim ama durum içime sinmedi, bir kez daha yeniden kurdum telefonu fakat yine problem devam ediyordu tamam dedim kesin hatlardandır. Sonrasında edge yi tekrar açmak istedim fakat telefon bir süre bekleyip tekrar benden unlock için sim şifresini istedi girdiğimde öylece kala kaldı telefon, hatada vermiyor unlock da olmuyordu. Neyse telefonu kapatıp açtım, sim şifresi ekranı geldi yazdım şifreyi yine kala kaldı aynı ekranda, tekrar yeniden başlattım şifreyi girdim açıldı telefon. Edge yi açmak istediğimde yukarıdaki döngü aynen devam etti. Araştırdım fakat bir sonuca ulaşamadım, benim teşhisim problemin ultrasn0w ile ilgili olduğu yönünde ama kesin bir şey söylemek mümkün değil. Zaman bulduğum an 3.1.3 e geçip birde öyle deniyeceğim, gelişmeleri buradan paylaşırım. Şuanda telefon saat gibi çalışıyor ama edge çalışmıyor. Problem sadece bende mi var onuda açıkcası bilmiyorum. Neyse şimdilik bu kadar..

  • http://Websitesi efkan

    slm arkadaslar, bir sorunum var yardim edebilirmisiniz ? ben im iphone cöktü birtürlü kuramiyorum, 28 .nolu hatayi veriyor, yeniden kurdiyor kurmaya calisiyorum güncle diyor günceliyorum ama,yine ayini 28 nolu hatayi veriyor.
    yukarida yazilanlari uyguluyorum ama oradada bir problem yasiyorum sorunsu,C:\Program Files\Common Files\Apple\Apple Application Support konumundaki : bulari yapilmasi yazilmis, ben suraya kadar ulasiyorum sonrasi yok.C:\Program Files\Common Files\Apple\bundan sonrasi yok bende. neyapmam lazim. saygilarla