iTunes ile Film – Müzik Yüklemek

Çok uzun zamandır Android işletim sistemli telefon kullanıyorum, telefona mp3, video vb.. atmak – yüklemek istediğimde direk kopyala yapıştır ile bu işi klasik pc işleyişinde gerçekleştiriyordum. iPhone, iPad vb.. ios işletim sistemi kullanan mobil cihazlar içinse bu işlemi iTunes üzerinden yapıyorsunuz. Yani öyle kopyalayayım yapıştırayım yok. Bu durum ben ve benim gibilere ilk başta eziyet gibi gelse de aslında bu işleyişin ister istemez multimedya içeriğinize bir düzen getiriyor. Neyse lafı daha fazla uzatmayayım, iPad’ e video atmak istedim fakat ilk girişimimde beceremedim ve Google dayıma danıştım, maalesef saçma sapan sonuçlara ulaştım. Bu iş için telefonu hacklemekden bile bahsedilmiş. Korkulacak bir durum yok, olay çok basit ve net.

İlk önce iTunes’ un sol tarafta bulunan menüsünden (kenar çubuğu) Aygıtlar sekmesinin altından cihazımızı seçiyoruz. Sağ tarafta cihazımız ile bilgileri görüyoruz, Seçenekler başlığı altında “Müzikleri ve videoları elle yönet” seçeneğini aktif ediyoruz. Bu seçenek varsayılan olarak aktif değil.

itunes 1

Eğer iTunes kenar çubuğunu göremiyorsanız, yukarıda ki menüden Görüntü başlığı altından “Kenar çubuğunu göster” diyoruz.

itunes 3

Önce müzik meselesine bakalım. Yukarıda ki menüden Müzikler sekmesine tıklıyoruz. “Müzikleri Eşzamanla” seçeneğini aktif ettikten sonra ister iTunes dan oluşturduğunuz her hangi bir listeyi, isterseniz tüm listelerinizi seçiyorsunuz.

iTunes, senkronizasyon üzerine kurulu bir sistem olduğu için, yapılan değişiklik yada değişiklerin sonunda “Eşzamanla” düğmesine basmanız gerekiyor. Bu işlemin sonucunda bilgisayarınızda ki iTunes ile cihazınız senkronize (eşitleniyor) oluyor. Örneğin; yeni bir liste göndermişseniz, o liste ve içindekiler cihazınıza kopyalanıyor, tersi durumda ise yani önceden var olan bir listeyi gönderme dediğinizde ise bu sefer cihazınızdaki liste ve içindekiler siliniyor. Esasında çok basit ve rahat bir işleyiş fakat başta da dediğim için bizim alışa geldiğimiz düzene biraz ters – aykırı geliyor :)

itunes 2

Video olayında işler biraz farklı, ilk önce iTunes’ un sol tarafta bulunan menüsünden “Filmler” sekmesine gidiyoruz. Cihaza kopyalamak istediğimiz videoları buraya sürükleyip bırakıyoruz. (Bu noktada hangi formatı destekliyor, kendi dönüştürüyor mu bilmiyorum, benim eklediğim videolar mp4 formatındaydı ve problem yaşamadım, gıdımda anladığım konular değil.)

itunes 4

Sonra Yukarıda ki menüden “Filmler” sekmesine tıklıyoruz. “Filmleri Eşzamanla” seçeneğini aktif edince zaten sürükle bırakla iTunes içine eklediğimiz videolar karşımıza geliyor. İstediğimiz videoları seçip “Eşzamanla” dediğimizde videolar cihazımıza aktarılıyor.

itunes 5
Cihazımıza gidip videolara yada müziklere baktığımızda aşağıda ki görüntülere benzer bir görüntüyle karşılaşıyoruz. iTunes içinden “Müzikleri ve videoları elle yönet” seçeneğini aktif ettiğimiz için yüklenen videoları, müzikleri yada listeleri silebiliyor ve düzenleyebiliyoruz.

Yıl 2014 ve benim iTunes için yorumum; gayet güzel ve basit bir şekilde iki farklı platformu senkronize edebiliyor, bundan sonra sık sık kullanırım :)) Bilmemek değil öğrenmemek ayıp.

ipad ss 3 ipad ss 2

ipad ss 1

  • Mehmet TEMEL

    bataryaci oldun sende.

    • apoStyLEE

      Aynen :)