LG G3 İncelemesi

Emektar Samsung Galaxy S2 telefonumu ilk aldığımda piyasada çok yeniydi, o ölçülerde ki telefonu elimde görenler uzunca bir süre dalga geçtiler. Aradan geçen zaman o devasa telefonun boyutunu adeta 3310 sevesine indirdi. Hiç kılıf yada benzeri bir şey kullanmadan çok uzun zaman kullandım, kaç kere yere düştü, ne badireler atlattı ama hiç bir şey olmadı emektara.. Taki geçenlerde root yapayım buna dediğim ana kadar, ne yaptıysam telefon kapandı kaldı. Uzun zamandır da Galaxy S5 ve Note 3 ü takip ediyordum. Artık sırası geldi deyip telefon alayım dedim ve LG G3 aldım. Bu yazıda rakamlardan ve detaylardan uzak, normal kullanım izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Telefonu 4-5 gündür kullanıyorum, bu sebepten dolayı bu yazı ilerleyen zamanlarda kendini güncelleyecektir.

20.07.2014 Güncellemesi

26.07.2014 Güncellemesi – Quick Circle Window

Neden LG? Çünkü Samsung’ ların tasarımı hoşuma gitmiyor ve uzun zaman Samsung kullanıyor olmanın verdiği “başka bir şey olsun, güzel olsun” psikolojisi. Yoksa QuadHd ekran (2560x1440p), kamera, işlemci vb.. şeylerden çok fazla etkilenmedim, neden mi? Bu seviyedeki cihazlar zaten bir birine çok yakın konfigürasyona sahipler ve bir tık altı bir tık üstünün günlük kullanımda hiç bir anlam ifade etmediğini iyi biliyorum. Teknik özelliklerin meraklısı için cpu-z çıktısı.

2014-07-04 16.47.55

 

Telefonu elime ilk aldığımda çok güzel hislere kapıldım. Bombeli tasarımdan dolayı avucumun içine cuk diye oturdu desem abartı olmaz sanırım. LG 2 de ki gibi kenarlara neredeyse sıfır olan tasarım sayesinde sanki elinizde telefon değilde ekran tutuyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz.

Telefonun çerçevesinde ve ön kısmında hiç tuş bulunmuyor. Ses açma / kapatma ve güç düğmesi telefonun arkasında bulunuyor. Zaten G3 G2 nin tasarımsal olarak sadece fiziksel olarak büyük versiyonu gibi.. Uzun zaman kilit ekranına geçmek için tuş, navigasyon işleri için tuş kullanınca, bu işleri ekrana dokunarak yapmak ilk başlarda biraz garip geliyor ama sonrasında hemen alışıyorsunuz.

İşletim sisteminde kullanılan ikonlar ve tasarım gerçekten çok ferah, insanın içini açıyor fakat akıcılıkla ilgili ufak tefek problemler var gibi. Bu konularda takıntılı değilseniz farketmeniz çok zor, yani takılmaya değmez. Telefonun kamera yazılımı bana kullanışlı gelmedi. Bir çok özellik olmasına rağmen menü ile bu özellikler güzel sunulamamış. QuickMemo+ ile kolayca not alın falan demişler, videoda izledim adam bildiğin ekrana yazabiliyor ama ben yazamadım nedense, alışma meselesi olabilir ama bence kalem gibi bir şey bu tür aksiyonlar için olmazsa olmaz. Telefonun her şeyini kişiselleştirebiliyorsunuz. Özgürlük iyidir. Fakat ne hikmetse klavyede ğüşçı gibi Türkçe karaterleri göremiyorsunuz, uzun basıp seçmeniz lazım. Bakındığım kadarıyla marketten klavye yükleyin falan diyorlar fakat klavye uygulamaları kritik sayılabilecek bilgileri istediğinden güvenemedim, güvenmemde. Bu durumun güncellemelerle çözüleceğini umuyorum. Şu ana kadar gördüğüm en büyük eksiklik bu. Klavyenin yüksekliğini bile ayarlayabiliyoruz arkadaş ama bizim karakterler gelmiyor :S

Kamera çok hızlı ve güzel bir şekilde nesnelere odaklanıyor. Hiç bir yere dokunmadan fotoğraf çekebiliyorsunuz, otomatik olarak odak olayını hallediyor alet. Ha derseniz ki o kim ki neye odaklanacağımı bilecek o zaman ekrana dokunarak bu işi manuelde yapabiliyorsunuz. Zaten lazer ile odaklanma diye bir şeyden bahsetmiş LG, mesafeyi ölçüp odaklanma işini öyle hallediyormuş. Çift flash sayesinde karanlıkta bile gayet başarılı resimler çekebiliyorsunuz. Az kalsın unutuyordum, kamera ile ilgili tüm seçenekleri (ekranda ki ikonları) ekrandan kaldırıp ekrana dokunup fotoğraf çekebiliyorsunuz. Ön kamerada gayet güzel, normalde özçekimi (selfie) arka kamerayla çekmek gibi bir özelliğim var fakat artık ön kamera ile çekebilirim. Özellikle ön kamera için çakma flaş olayına bayıldım.

Evin içinde bir kaç video çektim, gayet başarılı ve titretme engelleyen mekanızma sayesinde güzel şeyler ortaya çıkıyor. Yavaş çekimde gayet başarılı fakat adam gibi deneme fırsatım olmadı. Aşağıda varsayılan ayarlarda çektiğim bir kaç kare fotoğraf var, şimdilik onlarla idare edin, gün geçtikçe orayı güncelleyeceğim inşallah.  (Varsayılan fotoğraf çözünürlüğü: 4160*2340 – 10mp bunun bir seviye üstü 4160*3120 13mp)

Telefonun sesi çok çıkıyor, hatta içinde ki demo videoları izlerken bassların telefonu titrettiğini hissedebiliyorsunuz. Normalde alarm çalınca 2-3 kere erteleyen biriyim fakat ilk ötüşünde öyle korktum ki ertelemeye elim gitmedi. Kutu içinden çıkan kulaklık şekil itibariyle çok şık ve üstünde ses açma kapatma tuşlarının olması çok güzel. Ses performansıda idare edecek cinsten. Kablosu yassı, niye öyle anlamadım, lastik hissi veriyor, bir gün çekip kopartabilirim.

2014-07-04 16.52.41

Ne ilginçtir ki mevzu bahis olan alet bir telefon fakat bu özelliği ile ilgili en ufak bir şey aklımıza gelmiyor :) Neyse, dikkatimi çeken konulardan bir taneside görüşme  kalitesi oldu. Karşı tarafın sesi çok net ve yüksek seviyede geliyor, ses en yüksek seviyedeyken kulağınızda tutamıyorsunuz, rahatsız ediyor bu yüzden sesin seviyesini bir iki tık düşük kullanıyorum.

Telefonun şarjı ile ilgili yorum yapmak için şu an çok erken fakat ilk izlenimlerim çok olumlu. Çok fazla telefon ile konuşan biri değilim. Oyun oynamam, son zamanlarda az az 2048 oynuyorum :) Akşamları yoğun sayılabilecek şekilde, fotoğraf & video çekiyorum, sosyal ağlar, rss reader gibi uygulamaları kullanıyorum. Telefonun yeni olduğunuda göz önüne alırsak, eline alan kurcalıyor, bende dahil. Bu durumda şarjı 1 günü devirdi. Dün 9:30 gibi telefonu şarjdan çıkarttım, bugün saat 14:50 şarj %47 de. (wirelles, gps, veri iletişimi açık) Bu kısmı ilerleyen günlerde ki tecrübelerime göre güncelleyeceğim.

Şu anlık kötü olarak tanımlayabileceğim yanların başında, piyasada ekran koruyucu bant, kılıf yada benzeri hiç bir aksesuarın olmayışı. Bu durum can sıkıcı olabilir, insan kafadan aleti sarıp sarmalamak istiyor ama ne mümkün :)

Birde komik bir şeyden bahsedeyim, telefonun kutu tasarımı sanki bir kısmı kapanmıyor (en üstteki resimden anlaşılabilir) şeklinde. Kutu masamda duruyor, kutunun tam kapalı olmadığını fark edince bastırdım, basılmadı. Kutunun içine baktım kapanmasını engelleyen bir şeyde yok, Allah Allah diyorum neden kapanmıyor bu, yukardan aşağı iki kere asıldım gene kapanmadı. Aradan 1 saat falan geçti farkettim ki tasarımı böyle :D

Özetle LG G3 güzel telefon, çok sevdim. Şimdilik aktaracaklarım bu kadar :)

2014-07-04 18.15.42 2014-07-04 16.53.32 2014-07-04 16.54.21 2014-07-04 16.54.44 2014-07-04 18.15.19

 

20.07.204 Güncellemesi

Evet artık telefona epey bir alıştım. Yukarıda yazdıklarıma ilave bir kaç notu daha sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle şarj meselesine değiniyim. Telefonun şarjı çok rahat 1.5 gün gidiyor. Tabi bu durumun kullanımdan kullanıma değişkenlik göstereceğini unutmamak lazım. Bazı günlerde 2 gün şarja takmadan kullandığım oluyor. Kesinlikle başarılı..

Telefon çok ısınıyor diye bir kaç yazı gördüm, bunun üzerine Asphalt 8 yükleyip ısınmayı kendim gözlemlemek istedim. Anormal bir ısınma olduğunu düşünmüyorum, aynı oyunu ipad mini retinaya kurdum, ipad de ki ısınmadan biraz daha fazla ısındığını söyleyebilirim. Aslında bu durumda normal çünkü ipadin yüzeyi daha geniş ve kullanılan materyali farklılığından dolayı ısınma daha iyi absorbe ediliyor. Birde buna telefonun quad hd ekranını eklersek bence makul bir ısınma söz konusu.. Konu madem oyuna geldi, oyun performansıda mükemmel, sesi kökleyince küçük bir oyun konsolu tadı alıyorsunuz.

Smart Notice iyiymiş :) Mesela biri sizi aramış duymamışsınız. Bir süre sonra “hey arkadaşım biri seni aramış haberin olsun” gibisinden uyarıda bulunuyor. Yada “akşam yağmur yağacak şemsiyeni almayı unutma” diyor. Benzer şekilde bir çok konuda size yardımcı oluyor. Ben sevdim bu mekanızmayı :)

Ön kamera gayet güzel fotoğraf çekiyor. Yüzü pürüzsüzleştiren (güzelleştiren) bir ayar bulunuyor. Bu ayar ne hikmetse sürekli orta ayarda duruyor, ayarı sıfırlıyorsunuz yeniden açınca yine ortada duruyor, bu durumu sevmedim, bir önceki ayarı hatırlaması gerekiyor. Söz kameraya gelmişken dün Google Camera yı yükledim, gayet başarılı bir kamera uygulaması. Çok egzantirik özellikleri bulunuyor, şimdilik varsayılan kamera olarak bunu kullanacağım. Ha bir de ön kamerada güzelleştirme olayının olmaması benim için en cezbedici özellik..

Unutmadan varsayılan kamera uygulaması ile çekilen fotolarda, sağ kısımda yukarıdan aşağıya doğru 4-5 piksel genişliğinde bir grilik oluyor. Bu grilik telefon ekranında görünmüyor, bilgisayara aktarıldığında görülüyor. Aşağıda ki fotolarda da görebilirsiniz. Yazılımsal olduğunu düşündüğüm bu durum Google Camera ile oluyor mu bilmiyorum, bakacağız bir ara..

Şarj giriş yerinde sanki bir tasarım hatası var. Zart diye şarj kablosunu telefona takamıyorsunuz hafif eğik şekilde takmak gerekiyor. Bu durum ilerde bir probleme sebep olur mu bilemiyorum ama artık şu Apple in şarj yuvası gibi bir yapıya geçmeleri güzel olacak.

Bu arada Teknosa‘ ya kapaklar (Quick Circle,  Slim Hard) gelmiş. Akıllı sadelik sitesinden  başvurmuştum, epey zaman geçti fakat gelen giden olmadı, bakalım bu haftada gelmezse alacağız bir tane.

Klavyede resmen Türkçe karakterler bulunmuyor, şimdilik ekstra klavye yüklemekten başka çareniz yok. Bu durumun kesinlikle düzeltilmesi gerekiyor. Gerçi baktığım kadarıyla G2 de de bu durum varmış. Bu demek oluyor ki LG bu konuyla ilgili bir şey yapmıyor, kim bilir belkide haberleri bile yoktur. Ama büyük eksiklik..

Aşağıda ki ilk 4 resim flaşlı ve flaşsız olarak çekilmiştir.

20140718_095541

20140718_095441

20140718_095411

20140718_095418

20140713_153713_HDR

Bu suratı kamera güzelleştirse ne olur güzelleştirmese ne olur :D20140707_191824 20140710_133110_HDR

26.07.204 Güncellemesi – Quick Circle Window

Evet sonunda bugün Aras Kargo ile akillisadelik.com dan akıllı kapağım geldi. Normalde bu tip kapaklar hiç tarzım değil ama sırf şu küçük ekranı tecrübe etmek için bir süre bu kapağı kullanacağım. Kapak gayet şık fakat telefonu biraz kabalaştırıyor. Ele güzel gelen alet şimdilerde gelmiyor :) Malzemesi idare eder cinsten, arka kapak tırtıklı bir yüzeye sahip. İlk bakışta Circle Window denilen yuvarlak pencere çok sexi duruyor, telefona ayrı bir hava katıyor. Özelikle dairenin etrafında oluşan efekt süper. Bu pencerede görünen saatin bir çok farklı versiyonu bulunuyor. Bunu açıkçası beklemiyordum, ne yalan söyleyeyim çok hoşuma gitti. Bu ekran sayesinde temel olan tüm işlemleri kapağı açmadan halledebiliyorsunuz. İlk izlenimlerim gayet olumlu, eğer alışkanlık yaparsa kapağı kullanmaya devam edebilirim :) Aşağıya konuyla ilgili bir kaç kare ekliyorum..

2014-07-26 11.53.28

2014-07-26 11.54.132014-07-26 11.54.412014-07-26 11.54.322014-07-26 11.59.34 2014-07-26 11.59.07 2014-07-26 11.58.55 2014-07-26 11.58.49 2014-07-26 11.58.15 2014-07-26 11.58.02 2014-07-26 11.57.44