Maceraya gerek yok

Bazı şeyler vardır tecrübe etmeden doğruluğunu mümkün değil anlayamazsınız. Benimde başımdan böyle bir olay geçti ve sizlerle paylaşmak istedim. Kendi yaptığın şeyi kullanmak en güzeli; fakat bazı durumlar da kendin bir şey yapmak amelelikden bir adım öne geçmiyor.

Aylar önce Liiys adını verdiğim bir işe başladım. Açılımı “Laz İşi İçerik Yönetim Sistemi” neden laz işi, çünkü lazların aklı iyi çalışır ve pratiktirler. İsim süperdi, koyuldum kodlamaya. Nihayetinde nedir ki, veritabanına yaz ve oku, her şeyi de biliyoruzya !. Haftalarca yazdım fakat gördümki bu benim yazmamla olacak bir şey değil, çünkü adam gibi bir iş için o kadar fazla senaryo, o kadar fazla incik boncuk var ki buna ne zamanım ne beynim yeter. Getirebildiğim yere kadar getirdim, bir kaç yerde de kullandık. Sonrasında WordPress e merak saldım. Az biraz yapıyı inceledim, eklentileri ve temaları kurcalıyordum ki kendimden adeta nefret ettim ! Onca zaman onca eziyeti boşuna çekmiştim. Yuhhh, wp yi yenimi farkettin diyenleri duyar gibiyim, tabi ki hayır, yıllardır biliyorum fakat alıcı gözüyle ilk kez kurcaladım. Hep işin windows tarafında olduğum için olsa gerek php ye korkarak bakıyordum. Böylesine muhteşem bir aleti alıp kullanmamak yeri geldiğinde 2-3 satır kodla hertürlü işi çözmek yerine sıfırdan içerik yönetimi ile ilgili bir işe bulaşmak tek kelimeyle akılsızlık. Ha şu tartışılır bu işle uğraşırken yeni bir sürü şey öğrendim fakat benim amacım öğrenmek değil ortaya güzel bir ürün çıkartmaktı.

Bu sadece WordPress için geçerli bir senaryo değil, Magento sundan Joomla sına OsCommerce ından bilmem nesine kadar. Arkalarında ciddi kitleler bulunan ve sürekli gelişen bu yapıları kullanmamak zaman israfından başka hiç bir şey değilmiş bunu anladım, aynı zamanı bu yapıları anlamak ve bunlara eklenti vs.. yazmak için kullansaymışım şuanda abat olmuştum, koluma bir altın bilezik daha takmış olurdum.

Bundan sonra ki yaşantımda kolay kolay sıfırdan bir şey yazmayı düşünmüyorum, eticaretmiş yok içerik bilmem nesiymiş, iki dakika da kur, istediğin yerini değiştir ver gitsin. Yok lokalde sorunsuz çalıştı, attım webe patladı yok bilmem ne oldu, hiç uğraşamam. Bunlarla uğraşmaktan saçım ağırdı, piskolojim bozuldu.

Gelelim ilk cümleye “Bazı şeyler vardır tecrübe etmeden doğruluğunu mümkün değil anlayamazsınız.” Mümkün değil vurgusunu şu sebepten dolayı yaptım, Emre abim oldum olası hazırı var neden kullanmıyorsun, oğlum adamlar yıllarca uğraşmış yapmış herkes kullanıyor sende kullansana gibi sözlerle durumu yıllarca anlattı durdu, fakat biz alemin kralıyızya, kodu yazarızya, herşeyi bilirizya hep sıfırdan, herseferinde sıfırdan yazdık durduk, geriye baktığımda hiç birşeyin olmadığını görüyorum ve şöyle diyorum; Evet tecrübe edinmeden böyle bir durumu anlamam mümkün değilmiş !”

Olsun, zararın neresinden dönersek kârdır demiş büyük atalarımız. Bende öyle düşünüyorum en azından şimdiden sonra doğru yolda ilerliyeceğim. Burada da öğrendiklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Adamlar yapmış arkadaşlar, alın ve kullanın. Sağlıcakla kalın..