Microsoft WebMatrix

Bir yazılım için yazı yazacağım aklıma gelmezdi, rüyamda görsem hayırdır derdim. Ne var ki  Microsoft WebMatrix aşırı şekilde hoşuma gitti. Son derecede basit, sadece olması gereken şeylerin olduğu bir web geliştirici programı olmuş. Araç kutusu yok, otomatik kod tamamlama yok, her şey sizi kodlarınızla baş başa bırakmak için tasarlanmış. Hele bazı özellikleri var ki “Microsoft bunu yapmış olamaz” demekten kendinizi alı koyamıyorsunuz. Nedir bu özellikler, Mysql için editör, tek tuşla WordPress, Joomla ve diğer kendini kanıtlamış açık kaynak uygulamaların kurulumu. Hem de suya sabuna dokunmadan kurulum, indirip kuruyor :) Beni cezbeden başka bir özelliği de, çalıştığınız web sitesinin veritabanın size tek tık kadar uzak olması. Her şey son derece güzel düşünülmüş, web sitenizin arama motoru optimizasyon (seo) raporundan tutunda farklı tarayıcılarda site ön izlemesine kadar bir çok güzelliği içerisinde barındırıyor. WordPress ile ve doğal olarak php ile ilgilendiğim bu dönemde webmatrix ile tanışmam tam isabet oldu. Unutmadan kodlarınızı renklendiriyor evet bunu yapıyor :) Aşağıdaki adreslerden detaylı bilgi alabilir, webmatrix i bilgisayarınıza indirip inceleyebilirsiniz. Unutmadan aşağıda birde programın hoşuma giden bölümlerinin ekran görüntüleri bulunuyor. Esasında program 3 aşağı 5 yukarı bu kadar zaten :)

http://www.microsoft.com/web/webmatrix/
http://www.asp.net/webmatrix
http://weblogs.asp.net/scottgu/archive/2010/07/06/introducing-webmatrix.aspx • http://www.hknkr.com Hakan

  daha önce ingilizce makalesine bakmıştım, senin bu yazı da tam olarak inceleme olmadı gerçi ama şu var: bu program ile kodlama bilen biri eşssiz bir fırsata kavuşuyor sanki.

  program hakkında çok soru sormak geliyor aklıma..

  mesela, bu programı indirdiğimde, site yaparken ek bir şeye ihtiyaç var mı? yani EasyPHP gibi programlar. yani bu webmatrix i indirdiğimde, localde site ile ilgili çalışma yapıp görüntüleyebiliyor muyum? deneyen?

  not: yorumlardan haber et özelliğini yapmışsın, iyi oldu.

  • apoStyLEE

   Kodlama bilenlerin eşsiz bir fırsata kavuştuğunu söylemek biraz yanlış olur. Bu tamamen kişinin tarzına bağlı olarak değişir. Mesela ben amele gibi kod yazabilirim, ama kimi insan sürükle bırakla kontrolleri kullanılır yada html bileşeni ekler. Tamamen alışkanlıklarla alakalı yani.

   Ek bir şeyden kastını anlamadım hacım. EasyPhp nin tam olarak ne olduğunu bilmediğimden cevap veremiyorum. Ama bu programı kurmadan önce mysql ve iis7 ve üzeri için php kurmak gerekiyor. Bunun için ve bu tarz diğer yüklemeler için Web Platform Installer’ i kullanabilirsin.

   Dedin ekledik hacım :)

   • http://www.hknkr.com Hakan

    tamamdır, aynen öyle yapıp kuruyorum. :)

    • apoStyLEE

     Kur bakalım memnun kalacakmısın :)

     • http://www.hknkr.com Hakan

      kurmaya başladım da çok yavaş :s netten çekiyor dosyaları. ama canavar bilgisayarımı acayip kastı. bakalım umarım doğru yüklenir de kontrol etme şansım olur. köyde local de çalışırım ben de. : )

 • apoStyLEE

  Hadi bakalım, görüşlerini paylaşırsan sevinirim :)

  • http://www.hknkr.com Hakan

   ilk izlenim: profesyonel bir araç sanki. bir de ingilizce tabii ki, türkçesi çıkarsa daha çabuk adapte olurum gibi geliyor bana…

   fakat easyphp gibi programlara ihtiyaç yokmuş, mysql serverini de kendi kuruyor. localde çalışabiliyorum yani. istediğim kadar site açabiliyorum, 5 tane açtığımdan böyle diyorum. :D

   joomla biraz karıştırdım, tamamen kod bilmeyle alakalı bir program bu. kod biliyorsan, sorun yok.

 • Pingback: MVC3 & Razor View Engine | asp.net, jquery ve diğer web teknolojileri üzerine()