Nerede kalmıştık?

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba, epey zamandır buraya teknik – taktik içeren yazılar yazmıyordum. Düşündüm taşındım tekrar sahalara geri dönmeye karar verdim. İnşallah süreklilik arz eden bir seri yakalayıp uzunca bir zaman yazılara devam edebilirim.

.Net in yerli kaynak ve topluluk anlamında ezelinden beri ciddi eksikleri olduğunu düşünüyorum, bir kaç kişinin haricinde de kimsenin elini taşın altına koymadığı bir gerçek. Özellikle kitaplarda ve kurslarda .net in (asp.net, windows form) “toolbox dan tutup şura bırakıyoruz. gridview kontrolüne sağ tıklayıp, db yi bağlıyoruz..” şeklinde anlatılması, özellikle web tarafında ciddi anlamda kavram kargaşalarına, neyin nasıl olduğunun – çalıştığının anlaşılmamasına sebep oluyor. Bu şekilde bu işleri öğrenenlerin yaptıkları işlerde maalesef çok dan da çok kötü oluyor. Çok temel bilgi eksikliği sebebiyle de ekosistem ciddi anlamda zarar görüyor. (puahahahahahahah ne cümle kurdum arkadaş, ama böyle ekosistem önemli)

Bu döngüyü kırmaya geldim lan.. demek istiyor insan fakat böyle bir durum söz konusu değil :) Elimden geldiği kadar, çok derinlere inmeden, bu işlere ilgi duyan herkesin anlayabileceği şekilde çeşitli konularda (asp.net mvc, javascript, nosql, less, trickler, vb..) yazılar yazacağım.

Yazmak istediğim şeyler aslında daha çok nasıl yapılır, ne işe yarar, yeni çıkan aletlerle, güncellemelerle ilgili yorumlarım şeklinde olacak. Ek olarak şuradan yazmamı istediğiniz konuları iletebilirsiniz. Şimdi gidip güzel bir tema ayarlıyorum, en kısa zamanda da ilk yazıyı yazıyorum.