Paket Yönetim Konsolu – Package Manager Console

Geçen ki yazımda paket yönetiminden bahsetmiştim. Şimdi paket yönetim konsolunun nasıl kullanıldığına bakalım. Unutmadan bu örneğimizde mvcScaffolding paketini yükleyeceğiz sebebi ilerleyen günlerde bu konu hakkında bir kaç yazı yazmak istememdendir :)

Öncelikle View / Other Windows / Package Manager Console ye tıklayıp konsolumuzu açıyoruz.

Burada paket yönetiminin temel komutları güzel bir şekilde verilmiş. Cls ile konsol ekranını temizleyebilirsiniz :)

Paket yönetimine istediğiniz kadar kaynak eklemeniz mümkün, şu anda en popüler olan kaynak nuget kaynakların açık kaynak olduğunu geçen yazımızda belirtmiştik, yinelemekte fayda var.

Nuget.org adresinde paketleri inceleyebilir ve paketinizi oluştura bilirsiniz, bir an önce popüler paketler vb.. şekillerde filtreler eklenirse tadından yenmeyecek.

Konsola bir kaç karakter yazıp Tab la birlikte ilgili komutun otomatik tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Install-Package yazıp mvcs yazıp Tab tuşuna basıyoruz ve ilgili paketler bir kaç saniye gecikmeli listeleniyor. Bu beklemenin sebebi online olarak paketlerin sorgulanması. MvcScaffolding i seçip entera basıyoruz ve ilgili paket indirilip projemize ekleniyor.

Scaffolding ile birlikte EntityFramework da iniyor ve referans olarak projemize ekleniyor.

Projemizin kök dizinine eklenen klasörler ve yapısı aşağıdaki gibidir.

Ve artık paketimiz (Scaffolding) kullanılmaya hazır. Scaffolding ile ilgili yazıları ilerleyen günlerde paylaşmaya çalışacağım. O zamana kadar Steve abinin yazılarını okuyabilirsiniz. Buradan da projeyi indirebilirsiniz.