Ruble ve zincir temizliği

Kaç zamandır aklımda olan zincir ve ruble temizliğini pazar günü yaptım. Çok soğuk ve rüzgarlı bir havada yaptığım temizliği bir kaç kare fotoğrafla paylaşmak istedim. Temizlik için benzin ve iplik bırakmayan temiz bez kullandım. Birde aralara girebilmek için düz ağızlı bir tornavida. Öncelikle bisikletimizin altına gazete yada benzeri bir şey örtüyoruz, ben büyük bir poşeti ortadan bölerek serdim, eğer zincir koruması varsa onu da söküyoruz. Sermezsek balkon pislenir ve anne yada eşimizden fırça yeriz ki bunda da gayet haklılar :) Aslında 2 kişiyle bu temizlik çok daha sağlıklı olabilir, biri bisikleti tutarken bizde güzelce temizliğimizi yapabiliriz.

Önce bezimize benzin döküp zincirimizin kabaca bir temizliğini yapıyoruz. Sornasında zinciri geri çevirerek (pedalı geri çeviriyoruz) benzinli bezi hafif sıkarak zinciri içerisinden güzelce gezdiriyoruz. Sonrasında rublemize geçiyoruz, bezi rublenin çarkları arasına sokup (düz ağız tornavida ile) güzelce temizliyoruz, ardında akatarıcımızı (vites) temizliyoruz. Acaba temizlik sırasında bir anormallik var mı diye kendi kendime sormadan edemiyorum. Mantıklı olanı acaba önce ruble sonra zincir mi olmalıydı ? Ben bu temizlikleri yaptıktan sonra dayanamadım temiz ve hafif benzinli bezle, kadroyu fren, vites kollarını, maşayı, jantları ve tellerini sonrasında da lastik yanaklarını güzelce temizledim, çok da güzel oldu. Elimden geldiği kadar fren sisteminden uzak durmaya çalıştım.

Sonuç olarak tertemiz bir bisikletim oldu. Bu aralar bisikleti kullanmadığımdan yağlama işlemini sonraki pazara bıraktım. Ellerim çok üşüdü üşümeseydi aralarda kalan yerleri daha güzel temizleye bilirdim.

 • http://Websitesi koray

  Emeğine Sağlık arkadaşım Çok güzel Paylaşım… Pahalı olmasına rağmen benzin satışlarında muazzam br artış söz konusu… :))ahıahIhıHaıHıHAIHAIAhıh

  • apoStyLEE

   Teşekkürler, eve benzin bir hayli pahalı :D

 • http://Websitesi ali kemal

  apo sana hastayım kardeşim. idealistliğin beni bitiriyor.ben de senin gibi olabilsem keşke.kardeşim her konuda olduğun gibi bisiklet konusundada varım diyorsun.helallll

 • http://Websitesi ali kemal

  apo yanlız dikkatimi dürbün çekti.acaba bisikletinin ince noktalarını dürbünle mi görüyorsun yoksa ne amaçlı anlamadım kardeşim .açıklarsan sevinirim:))

  • apoStyLEE

   Abi teşekkür ederim, ilgin beni şımartıyor :D Abi o dürbün Nilüfer’ in, çevremizdeki inşaatların gidişatını ve mimarisini gözetliyor :D

 • http://Websitesi Sebahattin KÖSE

  Kirletmek güzeldir. Temizlemek zor.. Ama benzin kullanmasan daha iyi olur. Gres neyim söker atar. Ha bide pahalı o da ayrı mesele tabii. Bu arada dürbün Çin işi geldi bana.

 • http://Websitesi koray

  İyi Bir meditasyon merkezine kayıt yaptırmamız gerekiyor bir an önce :))

 • apoStyLEE

  @Sebo abi doğru diyosun ama şehrimizde bu tarz ürünleri satan ve bilgisi olan neredeyse kimse yok, internette epey araştırma yaptım, tatmin edici bir sonuca ulaşamadım.
  @koray olm o Allah’ ın emri :)