Sık kullandığım 3 jQuery eklentisi

jQuery çatısının çok tercih edilme sebeplerinin başında, bolca dökümanın ve eklentisinin olması geliyor. Son zamanlar da birazdan sıralayacağım eklentileri çok kullanır oldum. Sebebide işlerini gayet başarılı bir şekilde yapmaları, kullanımlarının son derece basit olması ve boyutlarının makul seviyede olması.

 1. Easy Slider: Eklentinin sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Günümüz sayfalarında görmeye alıştığımız, sağa sola kayan ve içerisinde fotoğraf yada yazıların sergilendiği panellere slider diyoruz. Easy slider adının hakkını sonuna kadar veriyor, kullanımı, kişiselleştirmesi son derece basir bir eklenti. Numaralandırma, sürekli döngü, yatay dikey konumlandırma, vb.. bir çok özelliğe sahip.
 2. InnerFade: Eklentinin sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Bu eklenti gerçekten çok işlevsel, birden fazla şekilde kullanmak mümkün. Yeni içeriği yazı olarak duyurma (newsticker), görselleri slayt şeklinde gösterebilme gibi..
 3. tipsy: Eklentinin sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. İpucu aracı (tooltip) lazım olduğunda vazgeçemediğim bir eklenti. Kullanımı son derece basit olması gerektiği kadar özelliği olan bir eklenti. Çok jan janlı değil ama etkili bir ipucu aracı. Form elementlerinde de kullanılabiliyor olması bana göre ekstra bir avantaj.
 • http://yedincisenol.worpress.com yedincisenol

  Güzel eklentilermiş. 3’ünü de arşivime aldım. Teşekkürler.

 • http://320volt.com gevv

  Merhaba bilgiler için teşekkürler

  tipsy eklentisini wordpress temasında yazı başlıklarında kullandım fakat sadece bir başlıkta etkili oluyor

  örneğin sayfada 5 başlık varsa sadece bir tanesinde etkli oluyor diğerleri normal hiç bir değişiklik olmuyor bu sorunun bir çözümü varmı ?

  yoksa bu eklenti cms sistemler için uygun değilmi?

  • apoStyLEE

   Merhaba, teşekkürler. Birden fazla yerde kullanmak için istediğiniz elemente class atayabilir ve $(‘.classAdi’).tipsy(); şeklinde kullanabilirsiniz. Burada ki . class seçmek için # ise id seçmek için kullanılır.

 • http://320volt.com gevv

  Teşekkürler