Youtube.com

İki arkadaş zamanında bir site kurmuşlar, adına da Youtube demişler. İşin bu noktalara geleceğini tahmin etmeleri mümkün müydü? Google satın almasaydı bu kadar büyür müydü? gibi soruların cevaplarından ziyade, geçenlerde gözüme çarpan bir durumdan yola çıkarak bu satırları yazmak istedim.

Üst taraftaki resimde, Chrome ile en sık girdiğim sitelerin görüntüsü var, geçenlerde Youtube’ un Google’ ı bile geçip birinci sırada olduğunu fark ettim ve şaşırdım. Halbuki biri bana en sık girdiğiniz site nedir diye sorsa tereddütsüz Google derdim.

ilker abi sayesinde sadece mesleki anlamda değil, dünyaya ve insanlara baktığım açıda da ciddi değişimler, değişiklikler oldu, oluyor. Zaman zaman iş dışında saatlerce farklı farklı konularda konuştuğumuz oluyor, daha doğrusu ilker abi anlatıyor bende büyük bir zevkle dinliyorum. Günlerden bir gün ilker abi şunu izledin mi? diye sordu ve bir youtube adresi paylaştı, o günden sonra arka arkaya bir sürü belgesel, söyleşi ve program önerisinde bulundu. Hepsini izledim, bazılarını bir kaç kere izledim, izliyorum. Günün sonunda daha önce hiç duymadığım kavramları duydum ve tanımadığım insanları tanıdım. İşin güzel mi demeliyim, yoksa garip mi bilmiyorum, ilker abinin önerimleri olmasa belkide ölene kadar hiç birini fark edemeyecek olmamdı. Tekrar tekrar teşekkürler abi.

Zaman içinde gerek Youtube’ un önerdiği gerek arama sonucunda bulduğum, bir sürü güzel videoyu kâh izledim kâh dinledim.. Fark etmeden ne kadar ziyaret etmişsem, gelmiş birinci sıraya yerleşmiş. Bu gidişle de kolay kolay bu durum değişmeyecek; çünkü izlenesi farklı farklı konularda bir çok içerik bulunuyor ve güzel insanlar yenilerini yüklemeye devam ediyor. Her şeyi bir kenara koyarsak, günün sonunda aklınızda anlatılan konu ile ilgili net bir bilgi olmasa bile, bilim insanlarının konuşma uslubu, hitap şekilleri, yöneltilen sorular, bu sorulara verilen cevaplar gibi bir sürü şey hakkında tecrübe sahibi oluyorsunuz. Bu insanlarla aynı ortamda bulunma ihtimalimizin çok düşük olduğunu düşünürsek, bu tecrübenin paha biçilemez bir nimet olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Özetle; eskiden sadece gülmek yada 50 cent izlemek için girdiğimiz, zamanı bedava bulduk arkadaş, harcayalım bitsin niyetiyle dolaştığımız sitenin, gün gelecek faydalı bir amaç için kullanılacağını ne hayal edebilir nede kabullenebilirdim. Bugün ise en çok girdiğim web sitesi durumunda, kattıkları ise gerçekten paha biçilemez.

Bu yazıyı nasıl sonlandıracağım lan, işi gidip e-öğrenme ve eğitim sistemine mi bağlasam? Şaka şaka öptüm byee ^_^