Asp.Net projelerimizde neden jQuery kullanmalıyız ?

Bilmeyenler için jQuery bir javascript çatısıdır. (framework). Bilidiğiniz üzere web ortamında kullanıcı tarafında yapmamız gereken aksiyonları javascript ile yapabiliyoruz. Web 2.0 ile birlikte kullanıcı tarafındaki özellikler bir hayli arttı ve önem kazandı. Bu olayın şüphesiz öncüleri Facebook ve Google gibi isimler oldu. Hayatımıza giren yeni özelleklerden bazıları şu şekilde; sayfa yeniden yüklenmeden sunucu taraflı işlemler yapabilme (ajax), sekme (tab), aramalarda otomatik tamamlama (auto complete) gibi.. Asp.Net geliştiricilerinin bildiği üzere Ajax Control Kit ile yukarda bahsettiğim işleri çok basit bir şekilde projelerimize uygulayabiliyoruz. Böyle bir imkan varken neden jQuery kullanalım dimi ? Bunun bir çok sebebi bulunuyor, isterseniz bunlara bir göz atalım.

jquery logo

  1. Esneklik: Ajax control kit ile kalıpların az dışına taşmaya kalktığınızda önümüze öyle engeller çıkarki takla üzerine takla atmak zorunda kalırız. jQuery ile bir satırlık kod ile yapacağınız şeyi satırlarca kod yazarak ancak çözeriz, çoğu zaman çözemeyiz bile.
  2. Diğer scriptlerle olan çakışmalar: Projeniz bitmek üzeridir ve sizden istenen son bir özelliğin daha eklenmesi istenir. İnterneti didik didik ararsınız ve bu iş için mükemmel bir script bulursunuz. Scripti projenizde çalıştırmaya kalkarsınız fakat bir türlü çalışmaz çünkü control kit ile çakışmıştır. Durupda pirincin taşını ayıklamak çok uzun zaman alır hatta çoğu zaman taşı ayıklayamazsınız bile :) Burda şunu söyleyebilirsiniz, jQuery kullanılan bir sayfaya farklı bir script eklemeye çalıştığımızda da bu durumun olması olasıdır. Evet doğru fakat bu durum ajax control kit kadar sık karşılaşılan bir durum değildir. Ayrıca jQuery kullanıyorsanız sayfanıza çoğu zaman ekstradan bir script ekleme ihtiyacı duymazsınız, ya kendiniz yazarsınız yada yüzlerce eklentiden bir tanesini alır direk kullanır yada isteğinize göre düzenleyebilirsiniz.
  3. Performans: Siz kullanmasanız bile en basit işler için bile ajax control kit arka planda öyle şeyleri sayfanıza yüklerki performans bu durumdan ciddi anlamda etkilenir. Hatta çoğumuzun başına tarayıcının kitlenmesi gibi durumlar gelmiştir. jQuery ile herşeyin kontrolü bizdedir, biz ne yazarsak o olur, bu yüzden çok daha verimli çalışır.
  4. Tarayıcı uyumluluğu: Bu web tasarımı ile uğraşan herkesin ortak sıkıntısıdır, zaten tasarımı taracıya uydurmak için çeşitli taklalar atıyoruz birde bunun içine ajax control kit girince işkence kaçınılmaz oluyor. Çoğu zamanda elleriniz kollarınız bağlı hiç bir şey yapamıyorsunuz. jQuery tarafında ise böyle bir derdiniz yok bir kere yazın heryerde çalışsın, mobil cihaz tarayıcılarında bile..
  5. Kontrol edilebilirlilik: Eğer yapılan iş sizin kontrolünüz dışındaysa koda, ekleme, çıkarma veya düzenleme gibi işlemler çok zordur. Yeni açtığınız projenize jquery.js yi ekledikten sonra dışarıdan hiç bir scripte gerek kalmadan projenizi sonlandırabilirsiniz. Kodunu yazamayacağınız şeyler içinse jquery eklentilerini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

jQuery dünyasına ilk adımı atmak biraz zor gelebilir fakat içine girdiğinizde kullanması ve kodlanması oldukça kolay bir çatı olduğunu göreceksiniz. Yaptığınız işten bir okadar daha zevk alacağınızın garantisinide ben veriyorum. Şimdilik benden bu kadar ilerleyen günlerde tekrar görüşmek üzere, hoşçakalın..

  • İsmail KOÇ

    teskkür ederiz hocam.. makaleniz faydalı oldu gercekten….