Dünyanın en garip sektörü !

Bana göre dünyadaki en berbat sektör teknoloji, özellikle benimde içinde bulunduğum bilgisayar teknolojileri sektörü. Ne hikmetse son zamanlarda ciddi anlamda popüler olan “bilgisayar donanım & teknik servis hizmeti” veren, firmalara demiyorum dükanlara her gün bir yenisi ekleniyor. Askere gitmeden 1 ay internet kafede takılıp format atmayı, oyun yüklemeyi öğrenen yada öğrendiğini sanan hemen hemen herkes asker dönüşü mutlaka bir dükan açıyor. Tabi sektörün sıkıntısı sadece bu değil, bahsettiğim zincirin bana göre en dip noktası. Burdan dallanarak gördüğüm sıkıntıları yazmaya çalışacağım;

 1. Ticaret gerçek anlamda zor bir yapı ! Yani aldım ve sattımdan ibaret değil. 20-25 yaş kesiminin çoğunluğunu oluşturan, bilgisayarcı ibaresi altında bişiyler yapmaya çalışan insanların kolay kolay yapacağı bir şey değil yani ! Yapanlara saygı duyarım, sözüm genele. Sattıklarını, karı kızla yiyen, borç harç araba almaya çalışan ve bu amaçlar uğruna piyasanın piyasa olmaktan çıkmasını sağlayan bir zihniyet beraberinde çöplük bir piyasa bırakıyor, kurunun yanında yaşıda yakıyorlar.
 2. Donanım sektörünün merkezi İstanbul ve orda bulunan 3-5 tane firma. Eskiden günümüze kadar gelen Toptan-Ara Toptan-Bayi-Son Kullanıcı hiyerarşisini son zamanlarda bitirmek üzereler. Kendilerine göre haklılar fakat hiç bir hamleleri etik değil. Aklıma geldikçe bolca küfür yedikleri bir sistemleri var. Şu anda aradan ara toptanı çıkarıp direk bayilere ulaşmayı hedefliyorlar. Bir sonraki hedef ise direk son kullanıcı bir sonrakini ilerleyen zamanlarda yazarım. Mevcut sözde sistemdeki bence sistem değil ara toptancılık yapanlar finansörlükten bir adım ileride değiller. 1. Madde de bahsettiğim çoluk çocukla sabahtan akşama kadar uraşıp ellerine emeklerinin %5’i ya geçmekte yada geçememektedir.
 3. Alması dert satması apayrı bir dert olan bilgisayar ve donanımları sürekli gelişen elektronik ticaret (b2c) siteleri karşısında çok zor durumlar yaşıyorlar. Zaten gelecek 3-5 yıl içerisinde tüm alışverişin internetten yapılacağı gerçeğine inansamda bu insanların varlığının hep olacağı gerçeğine inanmak istemiyorum. X yerde 10lira sende 13lira, güzelim git ozaman ordan al işine geliyorsa ! Çoğu zaman oltaya gelip tamam lan al bende de 10 lira diyenlerde yok değil, ama ürünü aldığı fiyatta belkide 10lira olduğu için batmaya yüz tutuyorlar, günün sonunda ben ne yaptım yav diyorlar ama olan oluyor.
 4. Alması dert, satması dert, sattıktan sonrası ise apayrı bir dert. Sattığınız donanım bozulursa ayvayı yersiniz. Evet evet çok garip bir durum farkındayım fakat bu böyle yani sattığınız ürün son kullanıcı veya bayi olsun önemli değil bozulduğu anda ayvayı yemiş bulunursunuz, çünkü bilgisayarlar ve donanımları bozulamazlar. Gidip buzdolabı aldığında, ilk hafta bu dolap bozulduğunda insan gibi servisini arayan insanlarımız bu durumu nedense bilgisayar konusunda haleda benimseyememişler. 2 yıl sonra bile arıza veren donanım nasıl bozulur bunu alın yenisini verin diyecek kadar cahil ve sözden anlamayacak kadarda akılsızız.
 5. Sektörün büyük bir kısmı aşırı derecede yalancı, karaktersiz ve bilgisiz insanlar topluluğu. Durum böyle olunca dedikodu veya benzeri durumlar çoğu zaman firmaların kapanmasına kadar ilerliyor. Saygın bildiğiniz insanlar, sizi sırtınızdan bıçaklıyor hemde yüzünüze gülerek !
 6. Pazarlık ticarette sünnettir derler, ama bu sektörde bunun b*ku çıkmıştır. Ürün alırken pazarlık, parasını öderken pazarlık, kura pazarlık, kredi kartı oranına pazarlık, pazarlık oğlu pazarlık yani. Allah’ ım finans ile uğraşan abi ve ablalarıma peygamber sabrı versin diyorum.
 7. Biri kural mı dedi ? Bir sürü kuralı olupta hiç birine uyulmayan tek sektörde bilgisayarcılıktır herhalde. Tanımlanan vadelere uyulmaz, garanti koşullarına uyulmaz, servis saatlerine uyulmaz, kargoya uyulmaz yahu prosedürlerin hiç birine uyulmaz. Herkesin kendi kuralı vardır ve bu kurallarıda her ürün alımında, ödeme yapımında değişkenlik gösterir.
 8. Devlet gözünde hiç bir değeriniz yoktur, ben bilgisayarcı açacağım demeniz vergi levhası ve diğer şeyler için yeterlidir. Ama ben bakkal açacağım bile dediğinizde yapmanız gereken, elinizde olması gereken belgeler istenir.

Yukarıda yazdıklarıma bir okadar daha ekler ve ikiyle çarparım ama inanın yazdıkça aklıma geliyor ve çılgına dönüyorum. Teknolojinin böyle bir devirde bu şekilde pazarlanıp satılması son derece yanlış, son derece saçma. Kimsenin de dur demeye niyeti yok. Çok ilginçtir TV de teknoloji üzerine bir program ve bir teknoloji ürünün reklamını görmek neredeyse imkansız. Niye böyle bilmiyorum. Yahu benmi kurtaracam bu dünyayı diyerek bu konuyu sonlandırıyorum :) Sakın askerden gelip dükan açmayın, bu işte vallahide billahide para yok, piskoloji bozma, saç beyazlatma var.

 • AYSUN YALMAN

  SÜPER OLMUŞ KARDEŞİMM ELİNE YÜREĞİNE SAĞLIK :))

 • http://www.muzura.net mustafa türkyılmaz

  abi haklısınız aynen katılıyorum ne oalcak bu bilgisayar sektörünüm hali..

 • http://www.apostylee.com Bedirhan Aksu

  Öncelikle bilgi yüzdeniz nedir bilmiyorum ama yazının çoğuna katılıyorum. Ben amerikadan direk ürün getirten bir perakendeciyim. Buna rağmen piyasada inanılmaz fiyatlarla satılan bilgisayar fiyatlarına karşı rakip olamıyorum.
  İkinci el ürünleri sıfır ürünlerle harmanlayarak satanlar ve sahte ürün getirenlerle mücadele edemiyorum.
  Tüketici aldığı ürünün fiyatının düşük olmasını tercih ediyor. Garanti, teminat, destek umursayan kimse yok hemen hemen.
  Bir yandan haksızlarda diyemiyorum. Düşünsenize onca vergiyi devlete ödüyorum ve girişim yapacak hevesim kalmıyor.
  Çinde bile yeterki benim işçim çalışsın sen bana en az vergiyi öde diyen devlet şimdi sektör lideri.
  Ben bir girişimde bulunursam Türkiye pazarı canlanıcak, devlet ne yapacak?
  Benim gırtlağıma yapışacak nerde yaw benim vergim, işi büyüttün vergiyide büyüt diyecek.

  Yarışalım fiyatlarda arkadaşım. 10 liralık işi 5 liraya yapalım. 1000 liralık bilgisayarı 500e verelim.
  Ama benim milletimde gelsin benden alsın sürüm karı edeyim, devletimde destek olsun el ele verelim.

  Biz türküz türküz diyoruz. Bunlar hikaye arkadaşım. Devlet önümüzü açsında biz türküz demeyelim. Dış ülkeler bu mal türk malı desin.
  Bunlar türkler desinler..

 • apoStyLEE

  Benim işin ticari kısmıyla çok fazla bir ilgim yok, sadece gözlemlerimi yazmaya çalıştım. Teknolojiden az buçuk anlıyorum, sizinde dediğiniz gibi tüketici taraflıda bir çok sorun bulunuyor. Eğerki tüketiciye durum uygun bir dille anlatılır, ürünler doğru dürüst pazarlanılırsa, fiyat yüksekmiş bilmem neymiş çokda önemli değil. Zamanında Trabzon gibi küçük bir şehirde tahmin edemiyeceğiniz kadar üst sınıf donanım ve bilgisayar sattım. Devletimizin teknoloji dünyasına baktığı açı zaten başlı başına sıkıntı. Bu aralar sevindiğim nokta şu ki kriz nedeniyle tüm çer çöp firmalar temizlenecek. Allah’ ın izniyle krizi atlatırsak tertemiz bir piyasa bizi bekliyor olacak.

 • FATİH TEMEL

  KARDEŞİM AĞZINA SAĞLIK AYNI HAVAYI PAYLAŞIYORUZ SÖYLEMİŞ OLDUKLARININ HEPSİNE KATILIYORUM ANCAK BU KADAR KESİN VE NET ÖZETLENİR BU SEKTÖRÜN HALİ PSİKOLOJİ BOZMA SAÇ BEYAZLATMA VARR….

 • http://www.seslialmanya.info zamansız

  Paylaşım Çok Güzel yorumlarda Tşekeür ederim apostylee