Kargo, önem taşır. Hı hı eminim öyledir.

Koca koca reklamlar, uçaklar, Çin deki bilmem ne firmasıyla anlaşmalar, televizyonlar vs.. Kargo İstanbul’ dan Trabzon’ a 1-2 günde gelir, 3-5 günde de size ulaşır. Şehir çok böyük olduğuuuu içüüüüün, normal aslında.. Ne zaman kargo beklesem problem oluyor arkadaş.

En son yaşadığım ise problem değil, resmen gerizekalı yerine koyulmak. Telefonuma bir mesaj geldi, “Kurye gelmiş fakat evde yokmuşuz, bu yüzden kargo şubeye geri gitmiş, benim gidip almam gerekiyormuş.” Bilen bilir, evden dışarı pazar günleri haricinde çıktığım nadir rastlanan bir durumdur. Ama ne hikmetse kurye arkadaş gelmiş ama kimse yokmuş. Neyse, önce şubeyi 100 kere aradım ama kimse telefonu açmadı. Bölge müdürlüğünü arayıp şubeye ulaşamıyorum deyince, tekrar arayın şimdi açarlar gibi anlamsız bir diyalog yaşadım. Neyse tekrar aradım şubeyi, mucizevi bir şekilde telefon açıldı. Dedim böyle bir mesaj geldi ama eve gelen giden olmadı. Yok işte arkadaşı gelmiş falan filan hikaye anlatıyor. Bir dk. dedi, güya arkadaşına sordu, evet evet gelmiş bulamamış sizi evde deyince, olayın ciddiyetsizliği anlaşılmış oldum. Unutmadan, birde yeniden kargoyu teslime etmek için kurye gelirse benden kurye ücreti alacaklarmış. Lan oğlum senin işin zaten bana bu boku teslim etmek değil mi? Bu neyin kafasıdır? İyi anasını satayım, kurye bey gitmesin gittim desin, milletten 2. kez kargo parası alın, pehhhh. Yine insanlığımı koruyarak, hayır hanım efendiğiciğim nokta kom kimse gelmedi deyince, bana sormaz mı evinizi tarif edebilir misiniz diye. Neyini tarif edeyim, balkonu var camı var deyip kapattım. Karadeniz bölge müdürlüğünü arayıp durumu anlattım, güya dinlediler ve biz size döneceğiz dediler ama dönmediler, tekrar aradığımda telesekreterin “ayyy sorrry, mesai bitti” mesajıyla karşılaştım. 2. kez kafa buldular benle :( Ertesi gün bölge müdürlüğünü tekrar aradığımda, yine lütfen bekleyin deyip beklettiler ve perşembe günü teslim edilecek denildi.

Uzatmayayım şubeye gidip kendim aldım kargoyu. Şube dediğime bakmayın, çalışanların durumuna üzüldüm arkadaş. Resmen tek kelime etmeden kargomu alıp çıktım. Koca koca firmalar insanları bu şekilde çalıştırıyorsa yaşanan her şey normal, hatta az bile geldi gözüme.. Elektrikle ısınmaya çalışan 5-6 kişi ki muhtemelen 30 kişilik iş yapmaya çalışıyorlar, ısıtıcılardan dolayı atan sigorta, yeniden başlayan bilgisayarlar – fotokopi aletleri, soğuk, hıldır hışır, pis bir ortam vb..

Ben bu durumu x kargoyla yaşadım ama diğerlerinde de durumlar 3 aşağı 5 yukarı aynı. En altta köle sistemiyle çalıştırılan insanlar ve kaçınılmaz hizmet dandikliği.