Bilgisayar ile yapılan işlerin değersizliği üzerine..

Konu ciddi anlamda çok derin, kabaca aklımdakileri yazıp rahatlamak istiyorum. İnsanlar bilgisayarlara nasıl bir gözle bakıyorlarsa arıza yapmalarını imkansız sanıyorlar. Çünkü bilgisayar = inanılmaz bir alet, inanılmaz bir düzenek. Adam alıyor bilgisayarı 1 ay sonra geliyor, bunu alın yenisini verin, gerekçe ise bilgisayar bozuk ! Bu tarz problemlerin %99′ unda kullanıcı hatası bulunuyor, özellikle virüs vb.. durumlar, çok nadir donanım arızası olabiliyor. Benim anlatmak istediğim olay ise bu değil, bundan sonraki işleyiş. Doktora gidip iki öksürüyoruz 100lira veriyoruz gıkımız çıkmıyor. Bilgisayarımızı iki tıkla düzelten servise ise 1lirayı dahi çok görüyoruz, gerekçe ise oldukça komik. 2 tıkladın be kardeşim el insaf ! Güzel abim okadar biliyorsan sende tıklasaydın ! Doktorada gitme kendi kendine öksür ilacını kendin yaz olsun bitsin. İnsanlar para kazanmak için belli konularda uzmanlaşıyor ve bu işten para kazanıyor. Saygı duymamız gerekiyor, emeğin karşılığını da sesizimi çıkartmadan vermemiz gerekiyor. Arçelik ürünleri satan bir mağazadan buzdolabı veya çamaşır makinesi aldığımızda problem oluşması durumunda ürünü aldığımız yeri değil yetkili servisi arıyoruz. Bilgisayar dünyasında ise bu durum şöyle kabul görmüş, ben senden aldım kardeşim al ne yaparsan yap. Tabi tek suç kullanıcılarda değil, zamanında insanları kandıran sözde bilgisayarcı olan insanların. Kullanıcı ne satıcıya nede firmaya güvenmiyor, akabinde durum bu noktaya geliyor.

Bilmeden, anlamadan eleştiriyoruz. Bizim insanımızda çok bilmişlik her zaman hat safhadadır. Konu hakkında bilgimiz olsada olmasada eleştiririz, genellikle de yapıcı değil yıkıcıyızdır. Adamın okulda aldığı 11 saatlik Asp.Net eğitimi ile tüm .net sitelerini eleştirebilir. Ben her zaman şunu diyorum özellikle de web konusunda, arkadaşım boş boş atıp tutmayın, yapın aynısını gelin konuşun. Ay orası çok kötü burası çok kötü, acaba msn de yazışmaktan veya Facebook’ dan video paylaşmaktan kaç adım ileride bilgin var ? Tamam piyasada çok fazla kötü niyetli insan var bunu kabul ediyorum, zaman zaman bizde bunlarla uğraşıyoruz, gün geliyor projenin yarısında çekip gidiyorlar, yansıtmamak adına insan üstü çaba sarf ediyoruz(m). Yanlış anlaşılmasın ben övgüden övülmekten bahsetmiyorum. Benim en iyi arkadaşım benim, yaptığım işlerin eksik veya yetersiz yönlerini bana söyleyendir, tanıyanlarda bilirler ki anında müdahale yapar ilgili düzenlemeyi yaparım. Ama laf olsun torba dolsun diye veya millet bombalıyor dur bende bir laf sokayım zihniyetini taşıyorsanız, bana kaybettirecek bir şeyiniz yok 10 saniye kızar sonra soğur işime bakarım.

Olayı özetlersek, unutmayın ki insanlar bildikleri kadar vardır. Herkes farklı konularda bilgi sahibi olabilir. İnsanları ezmektense ellerinden tutup ayağa kaldırmasını kendimize ilke edinmeliyiz. Aksi halde herkes ileri gider bizde kendi kendimize çelme takarak sürekli geriye gideriz. Kalın sağlıcakla..

  • ali kemal hasanbaşoğlu

    yaw apo sen bu lafları nerenden çıkartıyorsun bilmiyorum ama insanların dile getiremediği şeyleri dile getirerek insanların dili oluyorsun.tebrik ederim tesbitlerin için.sana sonuna kadar katılıyorum ayrıca da her zaman arkanda oldugumu bilmeni isterim.makalelerinde başarılarının devamı dileği ile kal sende sağlıcakla…

  • NİLÜFER UĞRAŞKAN

    çok güsel yazmışsın ancak bukadar güzel anlatılabilir. yazınla ilgili bi örnek vermek istiyorum 2gün önce yanımda gelişen bi olay bu.. güvenlik kamera kayıt sistemimizde bi problem oldu ilgili arkdaşı çağırdık geldi patronumuzun bilgisayarında bi dosya biuere kaybolmuş 10saniyesini almadı 2tık yaptı düzeltti olayı. ücretini söledi arkdaş şukadar die patronda hemen ya ne yaptın allah aşkına bilmem kim beye selam söleee para mara yok 1dakka bile tutmayan bi işleme paramı alcanız. içimden aynen senin yazdıkların geçti madem okadar basit sen yapsaydın yani nie adamı çardın oda böle para kazanıyo. hem kendiside hemen hemen aynı sektörde olan bi esnaf olarak bu lafı söledi. ne yazıkki insanımız böle. “Ay orası çok kötü burası çok kötü, acaba msn de yazışmaktan veya Facebook’ dan video paylaşmaktan kaç adım ileride bilgin var ?” ayakta alkışlıyorumm.. emeğine sağlıkk.çokgüsel olmuş..