MVC ve Ado.Net Entity’ e Merhaba

Klasik Asp’ den kurtulup Asp.Net’ e geçtiğim günü daha dün gibi hatırlasamda aradan 1 sene belkide daha çok zaman geçti. Hayatım boyunca yeniliklere hep geç adapte oldum, yakın zamana kadar Front Page 2003 kullanıyordum zorda olsa ondanda kurtuldum. Şimdilerde yeni yeniliklere yelken açma zamanın geldiğinin resmidir. Bu yazdıklarımın konumuzla ne alakası var açıkcası bende bilmiyorum ama girişler hep zor oluyor :D

Emre Tekelioğlu (yazının içinde Emre abi şeklinde bahsedeceğim) ile Trabzon Spor ile ilgili projelerde çalışmıştık ve muhabbetimizde süperdi. Şimdi Emre abiyle aynı ofisi paylaşıyoruz. Bizim tabirimizle yan yana yardırıyoruz. Elizde varolan projelere başlamadan önce neler yapabiliriz ve nasıl yapabilirizi uzun uzun konuştuk tartıştık. Özellikle veritabanıyla olan işlerimizi en iyi şekilde nasıl hallederizi aylar öncesinden beri konuşuyorduk. Bir ORM (Object-relational mapping) aracı kullanacaktık ama hangisini ? Bu işlerin babası Hibernate .Net olanı içinse nHibernate gibi duruyordu fakat Microsoft’ un herzaman bir benzer aracı vardır. Tabi bu sırada son günlerde popülaritesini giderek artıran MVC (Model – View – Controller) vardı. Bunlar güzel şeyler fakat öğrenmek anlamak ciddi anlamda zaman alıyor ve kaynak anlamında da ciddi sıkıntılar çıkabiliyor. Burada araya Emre abi faktörü giriyor, açık konuşmak gerekirse ben yine bildiğimi okuyup hiç bir yeniliğe bulaşmadan amele işi kastıracaktım :)

Şu sorularla doğru cevapları aramaya çalıştık vede sanıyoruz ki bulduk;

 1. Biz projelerimizi nerede geliştiriyoruz ? .Net
 2. .Net in kendi orm araçları var mı ? Evet, var. Linq ve Ado.Net Entity
 3. Bir amacımızda tasarım, veritabanı ve kodları ayırmak. Bunu en güzel nasıl çözebiliriz ? Mvc
 4. Peki Linq mi Entity mi ? Mvc ile en uyumlu ve gelecekte Microsft’ un bu teknolojiye devam edip Linq’ i bırakacağı için Entity !

Kararlarımızı verdikten sonra kolları sıvayıp ilgili konular üzerinde ar-ge yapmaya başladık. Şuanda aklımıza gelen tüm senaryoları başarılı bir şekilde gerçekleştirmeyi başardık. Mvc ve Entity gerçekten muhteşem bir ikili. Genellikle büyük projelerde kullanılır gibi bir izlenim var fakat bence küçük projelerde bile rahatlıkla kullanılabilecek bir görüntüsü var. İlerleyen günlerde Mvc ve Entity ile ilgili güzel ve anlaşılır yazılar yazmayı düşünüyorum. Şimdilik konularla ilgili bir kaç adres vermek istiyorum.

Ado.Net Entity

 1. http://blogs.msdn.com/adonet/default.aspx
 2. http://cid-245ed00edb4c374e.skydrive.live.com/self.aspx/Public/entity%20framework%20learning%20guide.pdf
 3. http://msdn.microsoft.com/en-us/data/ee712908.aspx

Mvc

 1. http://www.asp.net/learn/mvc/
 2. http://www.asp.net/learn/mvc-videos/
 3. http://tr.wikipedia.org/wiki/Model-view-controller
 4. http://turhal.blogspot.com/
 • Django

  Güzel bencede haklısınız.
  Sorularınıza doğru cevap verdiniz.Ama şunu söylim bende .net tabanlı uygulamalar geliştirdim geliştiyorum ve mvc kurumsal bir proje yaptım.
  Her şeyi bir anda çöpe atdım işte linki.
  http://www.djangoproject.com

 • http://aokocax.net Oğuz KOCA

  Abdullah, MS, ORM için iki ayrı seçeneği var birisi Linq to Sql diğeri Linq to Entity Framework, Linq bu ORM tool’larını yönetmek için kullanabileceğin bir yapı sunuyor. Yani ORM’lerden bağımsız bir şey. Linq ile disk işlemlerinden, xml parser yazımına kadar bir çok şeyi yapabilirsin. Yazıdan linq ayrı bir ORM tool’u gibi anlam çıkıyordu da düzeltmek istedim. Bu arada MS 2008’te yaptığı resmi bir açıklmasında linq 2 sql’ede destek vereceğiz ancak EF asli ORM tool’u olacak dedi.

 • http://a apoStyLEE

  Abi öncelikle düzeltme ve bilgilendirme için teşekkürler. Bu yazıyı yazdığım sıralarda entity ve mvc ile çok fazla uğraşıyorduk. Araya giren işler yüzünden şu anlık orm ile hiç ilgilenemiyoruz.