Dolmuşçu özgüveni

Dolmuşçular genelde sinyal vermez, müşteri el attığında 100 le gitseler bile en sol şeritten en sağ şeride bodoslama dalarlar, sarı yanmadan kornaya abanır, öğrenciden abuk sabuk bahaneler üreterek tam parası alırlar. İstisnalar kaideyi bozmaz fakat ne hikmetse bu yaşıma kadar bu durumla ilgili istisnaya rastlamadım.

İşin ilginç tarafı bu adamların önünde en ufak bir hata yapsanız ellerini camdan çıkartıp artistlik yapmalarıdır. Abi daha demin kırmızıda geçtin, yolcu almak için trafiği tehlikeye attın diyemezsiniz bile.. Çoğu zaman 100% kendisi hatalıdır ama artistliği kendisi yapar, özgüven çok üst seviyededir. Bunun bir çok sebebi var elbette ama en büyük sebep bu adamların bir birlerinden az ayrı sürüler halinde gezmeleri gösterilebilir.

Özgüven her ne kadar güzel bir psikolojik durum olsa da kontrolsüz özgüven de bir o kadar sakatlıyıcı ve öldürücüdür diye düşünüyorum. Atıp tuttuğunuz bir anda karşınızdaki durumu çakarsa sizi ciddi üzer.

Epey zamandır kod yazıyorum, hemde bilenler bilir epey yazıyorum. Konunun doğası gereği hiç bir zaman istediğin gibi yazamıyorsun yada yapamıyorsun. Belkide işin en güzel kısmı burasıdır. Tam oldum ben diyorsun, tokatı yapıştırıyor birisi oturup sessiz sessiz ilerliyorsun. Biri geliyor bir şey soruyor, doğru ve düzgün cevabı vermek için düşünüp taşınıyorsun. Baktın dilin dönmüyor, falancı daha iyi bilir, açıklar deyip doğru insana yönlendiriyorsun ki bu cevap zincirleme yanlışlıklara yol açmasın. Hâl böyleyken cahilin biri çıkıyor ve ahkam kesmeye, insanlara yol göstermeye başlıyor / çalışıyor kendi çıkarları için. Kimse de sorgulamayınca da at atabildiğin kadar.. Az biraz sorgulayın kardeşim, “dayı bugüne kadar ne yaptın”ı sorun en azından. Şunu yaptım dediği anda derinleştirin sorunuzu ki zaten 2. soruda emin olun konu değişecektir çünkü büyük bir ihtimalle cevabı yoktur.

Neyse ya sıkıldım.. Mesajı verip bitiriyorum.

Adam gibi okulunuzu okuyun, okurken sadece derslerde verilenlerle yetinmeyin, araştırın, modern dünyadaki gelişmeleri takip edin. Zamanınız varsa çalışın, okuduğunuz bölümle ilgili olmasına gerek yok, gerçek hayatı, para kazanmayı anlasanız, öğrenseniz yeter. Hata yapmaktan korkmayın, zaten tecrübe o hatalardan elde ettiklerinizin toplamı olacak, her şey düzgün giderse bir bok öğrenemezsiniz. Sosyal olun, insan tanıyın. Kulüplere ve faaliyetlerine katılın, katkıda bulunun, takımın bir parçası olun. Gerisi gelecektir, gelmiyorsa siktir edin, zorlamanın anlamı yok; çünkü o yaşlarda belli bir bilgi birikimini, tecrübeyi elde edemezseniz sonrasında etmeniz çok zor olacaktır. Bunu bir eksiklik olarak görmeyin, herkes her işi, istediğini yapacak diye bir kural yok. Kpss ye hazırlanın, devlet babanın her zaman elemana ihtiyacı vardır. Ha birde maaşlarına zam geldi, öğretim görevlisi, bu yol da anlamlı olabilir.

cahillik ne güzel lan, herşeyi biliyorsun